Steven Seagal “diplomat” göreviyle incelemelerine devam ediyor Steven Seagal “diplomat” göreviyle incelemelerine devam ediyor

FED'in faiz artırımları nedeniyle dolar uluslararası piyasalarda değerlenmeye devam ediyor. Bu değer sonrası 2002 aralık sonrasında ilk kez 1 euro, 1 dolara eşitlendi. Gelinen durumu değerlendiren İktisatçı Mahfi Eğilmez, doların değerinin euro ile neredeyse eşitlenmesi Türkiye'nin aleyhine olduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımları nedeniyle dolar uluslararası piyasalarda değerlenmeye devam ediyor. Yılbaşında 1,1370 olan euro/dolar kuru bugün 1,0005’e kadar geriledi. Aralık 2002 sonrasında ilk kez 1 euro, 1 dolara eşitlendi.

'FIRSATLARI DEĞRLENDİREMEDİK'
Sosyal medya hesabından, dolar-euro paritesindeki gelişmeyi yorumlayan eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez "Euro ile doların eşitlenmesi bizim aleyhimize bir gelişme" dedi ve ekledi:

Euro ile doların eşitlenmesi bizim aleyhimize bir gelişme. Çünkü ihracatımızın ve turizm gelirlerimizin ağırlığı euro ile ithalatımızın ve dış borç ödemelerimizin ağırlığı dolarla. Lehimize o kadar çok şey vardı ki hiçbirini değerlendiremedik. Bu yıla kadar euro, dolara göre çok değerliydi o bizim lehimizeydi mesela. Biz sadece seyrettik.


'İSTİYORUZ Kİ YANLIŞ DA YAPSAK BİRİLERİ BİZE DESTEK OLSUN'
Eğilmez, takipçilerinin "Lehimize bir şey oldu mu ki sanki?" sorusuna ise "O kadar çok oldu ki. Dünyada 2008'den sonra inanılmaz bir likidite bolluğu oldu. Biz doğru adımları atsak o paraların hepsini buraya çekerdik. Ama biz istiyoruz ki yanlış da yapsak birileri bize destek olsun. Öyle bir dünya yok" yanıtını verdi.