Dolar ve Euro bugün ne kadar? Dolar ve Euro Alış Satış Fiyatı (Anlık Kur) 21 Eylül 2023 Dolar ve Euro bugün ne kadar? Dolar ve Euro Alış Satış Fiyatı (Anlık Kur) 21 Eylül 2023

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kur Korumalı Mevduatların (KKM) zorunlu karşılık oranını yükselterek ekonomik istikrarı desteklemek amacıyla önemli bir adım attı. TCMB'nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı.

Bu değişiklikle birlikte, KKM'nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadeli mevduatların zorunlu karşılık oranı yüzde 25'e yükseltildi. Buna ek olarak, 1 yıla kadar vadeli KKM'ler için zorunlu karşılık oranı yüzde 5 olarak belirlendi. Daha önce, kur korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranı tüm vadeler için yüzde 15 seviyesindeydi.

Bu adım, Türkiye'de yerli para birimi olan Türk Lirası (TL) vadeli mevduatları teşvik etmeyi amaçlıyor ve piyasada oluşan TL likidite fazlasını azaltmayı hedefliyor. Ayrıca, KKM'lerin uzun vadeli olarak tercih edilmesi teşvik edilerek ekonomik istikrarın sürdürülmesi amaçlanıyor.

TCMB Para Politikası Kurulu, 24 Ağustos 2023 tarihli kararıyla faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla çeşitli önlemleri almayı sürdüreceğini belirtti. Bu kararlar, Türkiye'nin ekonomik istikrarını korumak ve finansal piyasaları dengelemek için atılan adımların bir parçası olarak değerlendiriliyor.