Bankalar, kredi kartı kullanıcılarına yönelik kritik bir uyarı yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve gelmesiyle birlikte enflasyonla mücadele kapsamında yapılan yeni düzenlemeler, kredi kartı kullanımını doğrudan etkileyecek. Yeni düzenlemeler, nakit avans kullanımında sınırlamalar ve kredi kartı harcamalarının belirli alanlarda yasaklanması gibi önemli değişiklikleri beraberinde getirecek.

Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur

Yasaklanan İşlemler 

Bankaların yaptığı açıklamada, kredi kartlarıyla yapılan döviz, altın ve kripto varlık alımlarının yasaklandığı belirtildi. Ayrıca, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler ve nakit çekme limitini aşan işlemler gibi faaliyetler de kapsam dışına alındı. Bu kurallara uymayan kullanıcıların kredi kartlarının kullanımının engellenebileceği ifade edildi. Bankalar, müşterilerine gönderdikleri ekstrelerde bu konuda uyarılarda bulundu.

Faiz ve Taksit Sınırlaması

Bankacılık kaynakları, kredi kartı kullanımına ilişkin bu düzenlemelerin yanı sıra, yakın zamanda başka değişikliklerin de gerçekleştirilebileceğini belirtti. Bu değişiklikler arasında kredi kartı faiz oranlarında düzenleme, taksit sınırlaması ve kişinin kredi kartıyla yapabileceği maksimum harcama tutarına sınırlamalar getirilmesi gibi önlemler bulunuyor.