Türkiye'de kredi kartı kullanımı hızla artıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Mayıs ayında kredi kartlarıyla yapılan harcamalar yüzde 103 artarak 1,3 trilyon TL'ye ulaştı. Bu artış, kredi kartı kullanımının sınırlanması için yeni düzenlemeler yapılmasını gündeme getirdi. Ekonomi yönetiminin, kredi kartı limitlerinin ve taksit sayılarının azaltılmasına yönelik adımlar atması bekleniyor.

Enflasyon ve faiz oranları etkili oldu

Uzmanlar, Mayıs ayında yüzde 75'i geçen enflasyonun kredi kartı harcamalarındaki artışın temel sebebi olduğunu belirtiyor. Ayrıca, ihtiyaç kredisi faiz oranlarının yıllık yüzde 80'e yaklaşması, kredi kartı faiz oranlarına göre çok yüksek kaldığı için kredi kartı kullanımını artırdı. Bu durum, kredi kartı nakit avans çekimlerinde ve kredili mevduat hesaplarında da artışa neden oldu.

Merkez Bankası'nın müdahaleleri

Mart ayında Merkez Bankası, kredi kartı nakit avans çekimlerinde faiz oranını yüzde 4,42'den yüzde 5'e yükseltti ve kredili mevduat hesabı faizini de yüzde 5'e çıkardı. Ancak bu artışların kredi kartı kullanımını azaltmada etkili olmadığı görülüyor.

Kart kullanımında artış

Mayıs ayı itibarıyla Türkiye'de kredi kartı sayısı 123,1 milyon, banka kartı sayısı 191,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 94,8 milyon oldu. Kredi kartı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, banka kartı sayısı yüzde 8 ve ön ödemeli kart sayısı yüzde 21 arttı. Toplam kart sayısı ise yüzde 13 artarak 409,5 milyona ulaştı.

Kartlı harcamalar %103 arttı

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla Mayıs ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1 trilyon 273 milyar TL oldu. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde yüzde 111, banka kartları ile yapılan ödemelerde yüzde 64 ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde yüzde 129 artış kaydedildi.

Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti Donör son anda vazgeçti, 20 yaşındaki hasta hayatını kaybetti

Ön ödemeli kartlarda dikkat çeken artış

Ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde büyük bir artış yaşandı. Mayıs ayında yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 1,58 milyar adede ulaştı. Ön ödemeli kartlarla yapılan ödeme adetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 arttı.

Temassız ödemeler yaygınlaşıyor

İnternetten yapılan kartlı ödemeler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artarak 374,3 milyar TL'ye yükseldi. İnternetten kartlı ödeme adedi yüzde 20 artarak 230 milyon adede çıktı. Temassız ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 1 milyon 28 bin 200 adet oldu. Mayıs ayında mağaza içi yapılan her 5 kartlı ödemeden yaklaşık 4'ü temassız gerçekleşti.

Yeni düzenlemeler yolda

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartı limitlerine yönelik yeni düzenlemeler yapması bekleniyor. Bu kapsamda, müşterilerin aylık gelirlerinin 4 ila 8 katı arasında limit belirlenmesi planlanıyor. Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi öngörülüyor. Ayrıca, yüksek taksitli harcamaların azaltılmasına yönelik taksit sayısının düşürülmesi de konuşulanlar arasında yer alıyor.