Çalışan milyonların ilgilendiren kısa çalışma ödeneğine ilişkin yeni değişiklik, bu hafta itibarıyla uygulamaya geçti. Bu kapsamda, eskiden kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için 600 gün prim ödeme şartı isteniyordu. Bu şart, artık 450 gün oldu.

‘FİRMALARA BU YOL KAPATILDI'

Konu hakkında Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, açıklamalarda bulundu. Bayram konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Kısa çalışma ödeneğine ilişkin yeni bir düzenleme hayata geçti. Burada kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için asgari yatırılması gereken 600 prim gün sayısı 450’ye indirildi.

Nakit darlığından dolayı kısa çalışma ödeneği isteyen firmalara bu yol kapatıldı. Firmalar ekonomik etkilerden dolayı kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacak.


'ÖDEMELER 3 AYI GEÇMEYECEK'

Kısa çalışma ödeneği kapsamında yapılan ödemeler 3 ayı geçemeyecek. 4 haftadan az olmayacak. Yeni düzenlemede kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak açısından kapsamın genişletildiğini görüyorum. İşveren tarafından ekonomik nedenlerle kısa çalışma ödeneğine başvurulmasının engellendiği görülüyor. Şu anda yeni düzenleme doğal afete bağlandı. Doğal afet nedenleri gibi şirketleri zorlayıcı sebepler olması durumunda kısa çalışma ödeneğinden yararlanılabilecek.


‘İŞVEREN İÇİN ÖNEMLİ BİR UYGULAMA’

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için gereken prim gün sayısı 600 günden, 450 güne düşürüldü. Yani 5 ay daha az çalışan biri de ödeme alabilecek. Kısa çalışma ödeneği daha önce de hayatımızdaydı ancak, pandemide herkes tarafından öğrenildi. İşverenin işlerini sürdürebilmesi için önemli bir uygulama.

Ülkemizde nisan ayında işsizlik rakamları yüzde 8.5’e gerileyerek son 12 yılın en düşük seviyesini test etti. Burada hedef yüzde 5’in altına inmektir. Ben bunun bazı teşviklerle olabileceğini düşünüyorum. Orta vadede yüzde 7.5 seviyelerine kadar gerilemesini bekliyorum.

'TÜM EMEKLİLİK SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ BEKLENİYOR'

Gündemde olan hibrit çalışma, uzaktan çalışma gibi modeller var. Emek yoğun çalışanlar uzaktan çalışamaz ancak bilgisayar üzerinden çalışacak kişiler hibrit ve uzaktan çalışabilirler. Çalışma hayatının iyileştirilmesi adına atılacak ilk adım bu olabilir.

20 Üniversitede 71 Yeni Yapay Zeka Programı Açılıyor 20 Üniversitede 71 Yeni Yapay Zeka Programı Açılıyor

Bir diğer beklenen düzenleme ise SSK ve Bağkur birleştirilerek tüm emeklilik sistemlerinin iyileştirilmesi bekleniyor. Bununla birlikte çalışma hayatı daha da iyileşecektir.” ifadelerini kullandı.