Temmuz ayına yaklaşırken ev sahipleri ve kiracılar, yüzde 25 zam sınırının devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu sınırın kalkması gerektiğini belirterek, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi. TÜFE ortalaması üzerinden belirlenecek yeni zam oranları, ev sahipleri ve kiracılar için yol gösterici olacak.

Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkıyor mu?

Bakan Şimşek, yüzde 25 zam sınırının devam etmesi yönünde bir çalışma olmadığını ve fiyatların piyasa koşullarına göre belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Bu açıklamalar, kira artışlarının Temmuz ayı itibarıyla TÜFE ortalamasına göre yapılacağını işaret ediyor.

TÜFE Ortalaması Esas Alınacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, "1 Temmuz itibarıyla uygulama kalkarsa, zam oranı TÜFE'nin son 12 aylık ortalamasına göre belirlenecek" dedi. Kiracılar, kira dönemi dolduğunda bu zammı yapabilecekler.

Ölüme yol açan ağrı kesici hakkında soruşturma başlatıldı: Liste yayınlandı Ölüme yol açan ağrı kesici hakkında soruşturma başlatıldı: Liste yayınlandı

Ev Sahibi İstediği Oranda Zam Yapabilir mi?

Ev sahiplerinin TÜFE oranını az bulması durumunda ne olacağı sorulduğunda Akdoğan, "Yasal olarak kiracı TÜFE kadar zam yapıp gönderdiğinde ev sahibi farklı bir yasal uygulamada bulunamaz" dedi. Kiracılar, bu şekilde yasal sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklar.

Nisan Ayı Enflasyon Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE, bir önceki aya göre yüzde 3,18 arttı. On iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,64 olarak gerçekleşti. Bu oran, kira artışlarında temel alınacak.

İş Yeri Kira Artış Oranı

Nisan ayı enflasyon verilerine göre, iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 59,64 oldu. Mart ayında bu oran yüzde 57,50 idi. Şubat ayında yüzde 55,91 ve Ocak ayında yüzde 54,72 olarak belirlenmişti.