Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüksek kredi kartı limitlerinin bireylerde gelirleriyle uyumlu olmayan harcama davranışına yol açabileceğini belirterek, kredi kartı limitlerinin gelirlere uygun şekilde belirlenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

TCMB'nin Finansal İstikrar Raporu'nda, hanehalkı borcunun milli gelire oranındaki düşük seviye korunurken, bireysel kredi kartı borcunun payının arttığı ifade edildi. Raporda, kredi kartlarının enflasyonist dönemde taksit olanaklarıyla kolay erişilebilir bir finansman sunduğu vurgulandı.

Raporda, hanehalkının finansal yükümlülüklerindeki artışta kredi kartı borçlarının belirleyici olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
"Tüketici temel mal ve hizmet enflasyonu, dijitalleşme kaynaklı kullanım kolaylıkları, ödemelerde banknot kullanımının azalarak kart kullanımının yaygınlaşması, bankaların yüksek limit artırımları, kredi kartı taksit imkanları gibi faktörler kredi kartı bakiye büyümesinde etkili olmuştur."

Aktif kredi kartı kullanıcı sayısının 28 milyona yaklaştığına işaret edilen raporda, bireylerin kredi kartı bakiye ve limitlerini önemli ölçüde artırdığına dikkat çekildi. Artan kredi kartı faiz oranları ile birlikte özellikle gelir/borçlanma uyumsuzluğu olan bireylerde faize bırakma davranışının borç servis yükünü artırabileceği değerlendirilmektedir.

Et ve Süt Kurumu, Hastalıklı İthal Et İddialarını Yalanladı Et ve Süt Kurumu, Hastalıklı İthal Et İddialarını Yalanladı

Raporda, 2024 başı itibarıyla bireylere tanımlanan toplam kredi kartı limitinin 4,2 trilyon TL'ye, toplam kart bakiyesinin de 1,3 trilyon TL'ye ulaştığı aktarıldı. TCMB, bireylerin gelirleriyle uyumlu olmayan yüksek kredi kartı limitlerinin, borçlanma ve harcama alışkanlıklarını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.

Merkez Bankası, finansal istikrarın korunması ve bireylerin borç yükünün sürdürülebilir seviyelerde tutulması için kredi kartı limitlerinin, bireylerin gelir seviyeleriyle uyumlu şekilde belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Bu uyarı, hanehalkının finansal sağlığını korumak adına kritik bir öneme sahip.