Merkez Bankası raporunda ocakta kira grubunda aylık zammın sözleşme güncelleme rakamlarındaki yükseliş sebebi etkilerle yüzde 11,46 ile kayda değer ölçüde arttığını ifade etti.

Peki İstanbul, Ankara ve İzmir’de kira fiyatları ne oldu? Türkiye'de hangi yerlerde kira fiyatlarında indirim var, hangi yerlerde fiyatlar artış gösteriyor? Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kiralık anlamda İstanbul’da en çok rağbet gören ve fiyatı en çok artan ilçeleri tek tek duyurdu.

‘ARTIŞA İŞARET ETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ’ 
Özelmacıklı paylaştığı yorumlar şu şekilde:

“Son dönemde kira fiyatlarında özellikle ocak ayında asgari ücrete gelen zam sonrasında bazı yükselmeler olabilir diye düşünüyorduk. Bu veriler çerçevesinde baktığımızda ocak ayında özellikle Merkez Bankası’nın kira fiyatlarında artışa işaret ettiğini görüyoruz.

Tabi bu yeniden kiraya verilen yerlerde ağırlıklı olarak hissediliyor. Devam eden kontratlarda fiyat artışı mümkün değil. Yeniden boş hale getirilerek verilen evlerin fiyatlarında bazı bölgelerde yükselme, bazı bölgelerde sabitlik, bazı bölgelerde ise düşüşler görüyoruz." 

‘İSTATİSTİKLERE YANSIMIŞ OLABİLİR’ 
"Kira fiyatları nispeten son 5-6 aydır yatay seyir izliyordu. Bu dönemde artışın gözüküyor olması nispeten kiralamaya olan talebin de biraz yoğunlaşması olabilir. Özellikle son dönemde kiraya verilemeye çalışılan evler eşyalı evlerdir. Günlük kiralık düzenlemesi sonrasında hazır eşyalı evler piyasaya daha fazla arz edildi. Fiyat artışı eşyalı evlerde daha yüksek olduğu için bu istatistiklere yansımış olabilir. Normal kiralarda birçok bölgede kira fiyatlarının ciddi anlamda artış gösterdiğini görmüyoruz. Muğla gibi bazı illerde yaz turizmi döneminde kiralar yükseliyor. Hatta bazen sadece kış aylarında kiraya verilen evler var. O nedenle Muğla ve Antalya’daki bölgelerde kiralamalarda düşüş oldu. Nispeten büyükşehirlerde kira fiyatlarının artış gösterdiğini söyleyebiliyoruz."

İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA’DA FİYATLAR NE OLDU? 
"İstanbul’da şu anda metrekare konut kira bedeli 160 TL, İzmir’de 140 TL seviyelerinde, Ankara’da ise yaklaşık 120 TL seviyelerindedir. Yani 100 metrekare bir ev için İstanbul’da ortalama kira 16 bin TL, Ankara’da 12 bin TL, İzmir’de ise 14 bin TL civarında.

8Kira fiyatları ile ilgili önemli değişiklik:  İstanbul, Ankara ve İzmir için geçerli İlçe  ilçe açıklandı
Kira fiyatlarının ocak sonrasında çok artmasını beklemiyoruz. Piyasada özellikle nisan ayı itibarıyla fiyatlar yükselebilir. Çünkü evlilik sezonunun artacağı, yer değişmelerin artacağı bir döneme işaret ediyor. Gerek kentsel dönüşümün hızlanması ile ilgili beklentiler var gerekse gayrimenkul tarafında yeni konut arzını sağlayamadığımız için kiraların yılın ikinci çeyrek döneminde yükseleceğini değerlendiriyoruz."

Kartla yapılan ödemeler Ocak'ta yüzde 118 arttı! Sert düzenlemeler yolda... Kartla yapılan ödemeler Ocak'ta yüzde 118 arttı! Sert düzenlemeler yolda...

ASGARİ ÜCRET ARTIŞININ KİRAYA NE GİBİ ETKİSİ OLACAK? 
"Özellikle kiralarda piyasa beklentileri yüzde 25 sınırlamasının devam edip etmeyeceğidir. Asgari ücrete gelen artışa baktığımızda 1 yılda yüzde 100 artış olduğunu görüyoruz. Enflasyona göre daha yüksek olan bu artışı nispeten gayrimenkul fiyatlarına etkisini görüyor olacağız. Kira fiyatlarındaki artışı yılın ikinci çeyreğinde görüyor olacağız."

‘YENİ DAİRELERİN TALEPLERİ DAHA YÜKSEK’ 
İstanbul’da bölgesel anlamda baktığımızda yeni dairelere talep daha yüksek. İstanbul’da kira fiyatlarının metrekare ortalaması 160 TL olsa da sıfır dairelerde bu 200 TL’ye kadar çıkıyor. İstanbul’da nispeten depreme dayanıklı yeni konutların olduğu bölgelerde talep daha fazla. İstanbul Avrupa yakasında Başakşehir bölgesi, TEM’in üstü, Anadolu Yakası’nda Çekmeköy ve benzeri bölgelerde kira fiyatlarının ve kira talebinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde yorumladı.