Yunanistan şimdi de "kokoreçi" sahiplendi! Dünyaca ünlü firma lezzet ödülünü Yunanistana verdi Yunanistan şimdi de "kokoreçi" sahiplendi! Dünyaca ünlü firma lezzet ödülünü Yunanistana verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun son paylaşımında takmış olduğu marteniçka bilekliği birçok kişinin ilgisini çekti. Marteniçka, Balkan ve Trakya bölgelerinde kutlanan bahar geleneği olarak bilinmektedir. Baharın gelişini simgeleyen kırmızı ve beyaz iplerden oluşan bu bileklikler ve süslemeler, mart ayının başlamasıyla birlikte takılır ve mart ayı boyunca bileklerde kalır. Marteniçka bilekliği, sağlık, mutluluk ve bereket dilekleriyle birlikte bileklere bağlanır. Mart ayının sonunda ise senenin ilk leyleği görüldüğünde marteniçka bilekliği bileklerden çıkarılıp meyve veren bir ağaca bağlanır. Bu sayede dileklerin gerçekleşeceğine inanılır.

Marteniçka bilekliğinin hikâyesi nedir?

Baba Marta (Marta Nine) günleri, Bulgaristan'da baharın gelişiyle kutlanan köklü bir gelenektir. Bu günde insanlar, sağlık ve güç dileklerini iletmek için "martenitsa" adı verilen sembolleri sevdiklerine hediye ederler. Bu semboller, leylek veya kırlangıç görülene kadar takılır ve leylek görüldükten sonra sembol ağaca asılarak dileklerin gerçekleşmesine inanılır. Ayrıca, sembolün çıkarılmasından sonra genç bir meyve fidanına bağlanabilir veya ağaç yoksa bir taşın altına konulabilir. Eğer taşın altında çok sayıda karınca varsa, o yılın bolluk içinde geçeceği düşünülür.

Bulgarlar, "Çestita Baba Marta!" diyerek bu saygın geleniği kutlarlar. Martenitsa sembolleri, evlerde, evcil hayvanlarda ve meyve ağaçlarında da kullanılır ve yeni tarım yılının verimli ve bereketli geçmesi için dualar edilir. Bu gelenek, tarihi kökleriyle günümüze kadar korunmuş ve saygın bir yere sahiptir.