Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek Kabine toplantısında ekonomi önemli bir gündem maddesi olarak öne çıkacak. Memur maaşlarına yapılacak zam oranı ve emekli aylıklarının toplantıda görüşülmesi bekleniyor. Son kabine toplantısı 4 Haziran'da yapılmıştı. Sabah Gazetesi'nden Betül Usta'nın haberine göre, milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı Kabine Toplantısı'na çevrildi. Kabine, bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanacak.

Bloomberg: Türkler Yunanistan'a Akın Ediyor Bloomberg: Türkler Yunanistan'a Akın Ediyor

Enflasyonla Mücadele ve Tasarruf Vergi Paketi Masada

Milyonları ilgilendiren kritik toplantıda, enflasyonla mücadele ve tasarruf vergi paketi masada olacak. Ekonomideki yol haritasının masaya yatırılacağı toplantıda, enflasyon ve fahiş fiyatla mücadeleye ilişkin atılan adımlar ele alınacak. Enflasyonda belirlenen hedeflerin tutturulabilmesi için izlenen yol haritası değerlendirilecek. Memur maaşı ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranının da kabine de gündeme gelmesi bekleniyor.

Kamuda Tasarruf Paketi

Enflasyonu kontrol altına almak için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'ne ilişkin uygulamalar ve yeni vergi paketi görüşülecek başlıklar arasında yer alacak.

Terörle Mücadele

Pençe operasyonları ile köşeye sıkışan terör örgütleri son çırpınışlarını yaşıyor. Kabinede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki operasyonları ile terörle mücadele konusu gündeme gelecek. Terörle mücadelede kararlılık vurgulanacak.

Orman Yangınlarıyla Mücadele

İzmir ve Balıkesir'deki orman yangınları da Kabine gündeminde olacak. Orman yangınlarına erken müdahale ve yangınların önlenmesi için alınan önlemler masaya yatırılacak.

Yoğun Diplomatik Temaslar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 3-4 Temmuz'da Astana Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi, 6 Temmuz'da Şuşa'daki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi, 9-11 Temmuz'da Washington'daki NATO Zirvesi ve 20 Temmuz'da TSK'nın Kıbrıs Harekatı'nın yıldönümü kutlamaları vesilesiyle KKTC'ye gidecek. Kabinede Erdoğan'ın yurtdışı programları ve yoğun temas trafiğinin de gündemde olması öngörülüyor.