Jüpiter 26 Eylül'de yani bugün aradan 59 yıl geçmesinin ardından Dünya'ya en yakın geçişini yapacak. Bu geçiş 7 Ekim 2129 tarihine kadar tekrar gerçekleşmeyecek.

Gazsal gezegenlerin en ve güneş sisteminin en büyüğü olan Jüpiter bugün Dünya'ya en yakın geşini bugün yapacak. Gökyüzü gözlemcilerinin ve astronomiye ilgisi olan herkes bu geçişi teleskopa ihtiyaç duymadan izleyebilecek.

Arabası olan herkes için geçerli! Havale ve EFT ile ödeme yok, uyarı geldi Arabası olan herkes için geçerli! Havale ve EFT ile ödeme yok, uyarı geldi

Dahası, Jüpiter karşı konumda olacak, yani Güneş batıda batarken gökyüzünde doğu yönünde yükselecek, bu durum güneş sistemimizin en büyük gezegenini özellikle akşam saatlerinde görünür kılacak.

Dünya ve Jüpiter, dairesel yörüngelerden ziyade eliptik yörüngeleri takip ediyor ve birbirlerinin yanından geçme mesafeleri zamanla değişiyor.

Jüpiter, yörüngesi boyunca Dünya'dan en uzak noktadayken iki gezegeni birbirinden ayıran yaklaşık 966 milyon kilometreye kıyasla, pazartesi günü Dünya'nın yaklaşık 591 milyon kilometre yakınına gelecek.

NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi araştırma astrofizikçisi Adam Kobelski yaptığı açıklamada, "Ay'ın dışında, gece gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri olmalı" dedi.

Her ne kadar Jüpiter 13 ayda bir karşı konuma gelse de NASA'nın blog yazısına göre en son 1963'te Dünya'ya bu kadar yaklaştı. Jüpiter karşı konumdayken Dünya'nın bu kadar yakınından nadiren geçiyor.

Parlak ve nispeten yakın Jüpiter'i yakalamayı bekleyenler; bugün, gün batımının etrafındaki doğu ufkuna bakabilirler, tüm bu günlerde gezegenin çıplak gözle görülmesi mümkün.