İYİ Parti içerisindeki istifa dalgası devam ederken, Genel Başkan Meral Akşener'in İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı ile 2 aydır görüşmediği ortaya çıktı. Paçacı'nın "Abi-kardeş ilişkisine rağmen iki aydır görüşmemeniz şaşırtıcı değil mi?" sorusuna "Tabi normal değil" şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz yazısında, Akşener'in banka hesaplarını inceleme iddiaları, belediyelerle ticari ilişkilere giriş iddiaları, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ın Akşener aleyhinde konuştuğu ve Genel Sekreter Uğur Poyraz'ın özel kalem hakkında konuştuğu gibi içerideki bazı iddiaların ardından Akşener'in "Kazık atan herkesi sileceğim" açıklaması geldi.

Akşener'in, İYİ Parti grup toplantısına katılmayan Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ve Ankara Milletvekili Adnan Beker için "Defolup gitsinler" dediği iddia edildi. 

Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:


Ümit Dikbayır, Uğur Poyraz, Durmuş Yılmaz ve Bahadır Erdem derken; sıra İyi Parti lideri Meral Akşener’in “Abi” dediği İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı’ya geldi.

O Paçacı ki…

Emekliye kötü haber Deniz Zeyrek'ten: Asgari ücret ve memur maaşı için kulis bilgisi verdi Emekliye kötü haber Deniz Zeyrek'ten: Asgari ücret ve memur maaşı için kulis bilgisi verdi

2018 yılında MHP’den ayrılarak, İyi Parti’ye katıldı.

Akşener’in genel sekreteri oldu.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkarak, “Sokaktaki itirazı görmezden gelemeyiz” dediği için Kurumsal İlişkiler Başkanlığı’ndan alındı. Altılı Masa’daki krizden sonra görevine dönebildi. 14 Mayıs’ta İstanbul Milletvekili seçildi.

Paçacı, İyi Parti’nin 24 Haziran’daki 3. Olağan Kurultayı’nda, beklenmedik bir şekilde Başkanlık Divanı’nın dışında bırakıldı.

PAÇACI, AYRI ADAYA KARŞI


Bugün öğreniyorum ki Akşener, ‘Cihan abi’si ile iki aydır görüşmüyormuş.

Akşener’in “Cihan abi beni yanılttı” dediği konuşuluyor.

İddiaya göre Paçacı da milletvekillerinden, adaylık karşılığında kayıt dışı para alındığı iddialarından rahatsızlık duyuyor.

Paçacı’nın yerel seçimde aday çıkarmaya karşı olduğu ifade ediliyor. CHP ile yolları ayırmak gerektiğini düşünen Paçacı’nın “Ama tartılacağımız yer seçim ortamı olmamalı. İyi Parti yüzde 10’un altına düşerse çok ciddi problemlerle karşılaşırız” dediği ileri sürülüyor.

İKİ AYDIR GÖRÜŞMÜYORLAR


Önceki gün Paçacı’yı arayarak, Akşener’le arasındaki gerilimi sordum.

Partide bir dedikodu kazanı olduğundan söz ederek, şöyle dedi:

“Bunu bitirmenin yolu, tarafları cezalandırmak değil, herkesi dinleyen bir yapı oluşturtmaktır. Bu şimdi yapılıyor mu? Hayır. Daha sakin ve akılcı hareket edilmeli.”

Paçacı, Akşener’le iki aydır görüşmediklerini doğruluyor.

Nedenini sordum.

Şöyle dedi:

“Görüşme talebinde bulunmadım. Genel başkanın söyleyeceği varsa, talimatı olacaksa arar, çağırır, konuşur. İhtiyaç duyulduğunda görüşürüm. Şahsi meselem için gidip ‘Böyle mi söyledin’ demem.”

Sordum:

“İlişkiniz böyle miydi?”

Şu yanıtı verdi:

“İlişkimiz abi-kardeş ilişkisi. Ama siyaseten genel başkanımdır. Abilikten doğan ayrıcalığı asla kullanmadım.”

“Abi-kardeş ilişkisine rağmen iki aydır görüşmemeniz şaşırtıcı değil mi?” diye sordum.

Güldü.

“Tabi normal değil” diyerek, beni tasdik etti.

Paçacı, sözü yeniden Dikbayır ve Poyraz’la başlayan dedikodu kazanına getirerek, şu uyarıda bulundu:

“Poyraz ve Dikbayır genel başkanın en yakınındaki iki kişiydi. Her gün genel başkanla beraberdiler. Böyle bir noktaya gelinmiş olması çok ciddi rahatsızlık yarattı.”

POYRAZ KIRGIN


Dünkü grup toplantısına dikkat ettim.

Paçacı ve Poyraz yan yanaydı.

Paçacı ne kadar rahatsızsa Poyraz da o kadar kırgın.

Akşener, geçen hafta adlarını anmadan Dikbayır ve Poyraz’ı ‘kendisini arkadan hançerlemekle’ suçlamıştı.

İyi Parti’de kaynayan kazanı ertesi gün Sözcü’de kaleme aldım.

Akşener, haberimi yalanlamadı.

Ancak kendisini Dikbayır’dan ayrı tuttuğunu göstermek için Poyraz’ı Anıtkabir’deki törenlere ve genel merkeze davet etti. Fakat bu davet Poyraz’ın kırgınlığını gidermedi.

BEKER VE DİKBAYIR KATILMADI


Grup toplantısına iki milletvekili katılmadı.

Biri, Dikbayır.

Diğeri Ankara Milletvekili Adnan Beker.

Beker’in Dikbayır ve Poyraz’la yakın arkadaşı olduğu, Akşener’le arasına soğukluk girdiği ve partiden uzaklaştığı belirtiliyor.

Akşener’in adı geçenleri kastederek “Defolup gitsinler!” dediği iddia ediliyor. Hatta parti binasındaki sabit telefonların dinlendiği ileri sürülüyor. İddiaların odağında, milletvekili adaylarından birer milyon TL alındığı söylentisi var.

İyi Parti’de sular durulmayacak, öyle görünüyor.

Bir istifa dalgası kıyıya vurabilir.