İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İETT'nin 1914 yılından bu yana İstiklal Caddesi'nde hizmet veren T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayını geleceğe taşımak için elektrik enerjisiyle çalışan bataryalı tramvaylarla ilgili çalışmalar yürüttüğünü duyurdu.

Yapılan açıklamada, yeni tasarlanan araçların mevcut nostaljik tramvaylar gibi havai elektrik kablolarından enerji alarak seyahat edebileceği belirtildi.

Bataryalı tramvayların tek şarjla 150 kilometre yol gidebileceği, 60 yolcu kapasiteli olacağı ve yolcu güvenliğini kamera ayna sistemiyle sağlayacağı vurgulandı. Ayrıca, yolcuların dışarıya tutunarak tehlikeli seyahat etmelerini önleyecek bir tasarımın benimsendiği ifade edildi.

Öğretmen atamasına başvuru yapan öğretmen adayı sayısı kaç? Kaç öğretmen adayı mülakata çağırılacak? Öğretmen atamasına başvuru yapan öğretmen adayı sayısı kaç? Kaç öğretmen adayı mülakata çağırılacak?

İlk bataryalı tramvayın İstiklal Caddesi'nde test edilmeye başlandığı ve testlerin tamamlanmasının ardından seferlerine başlayacağı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, zamanla tüm tramvayların bataryalı hale getirileceği ve havai elektrik hatlarının kaldırılarak görüntü kirliliğinin azaltılacağı bilgisi verildi.