CHP, geçtiğimiz Aralık ayında  İstanbul’da düzenlediği toplantıda ekonomi konusunda vizyon belgesini açıkladı.  ABD’li akademisyen ve aktivist Jeremy Rifkin’in Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘başdanışman’ olarak tanıtılmasının ardından sahada görünmemesi üzerine gazeteci İsmail Saymaz'dan çok konuşulacak sözler geldi.

 Ebru Baki'nin sunduğu programa konuk olan İsmail Saymaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Bilge Yılmaz'ı ekonomiden sorumlu bakan olarak tanıttığını ancak 6'lı masa ortaklarından DEVA Partisi'nin de aynı beklenti içinde olduğunu söyledi.

Daha önce de İYİ Parti ve DEVA Partisi arasında bir sürtüşme yaşandığını hatırlatan Saymaz, Millet İttifakı'nın 14 Mayıs seçimlerini kazanması halinde ekonomi alanında hangi ismin öne çıkacağının şu an için muamma olduğunu söyledi.

Jeremy Rifkin'in CHP'nin ekonomi vizyon toplatısının ardından ortalıkta görünmediğini söyleyen İsmail Saymaz, ABD'li akademisyenin nerede olduğunu sordu:

Sınırda gerginlik... Yunanistan, mültecileri geri yollamaya çalıştı; Mehmetçiği görünce... Sınırda gerginlik... Yunanistan, mültecileri geri yollamaya çalıştı; Mehmetçiği görünce...

"Jeremy Rifkin için CHP büyük bir toplantı ayarlamıştı. Video konferans yöntemiyle katılmıştı hatta bu çok konuşuldu. O günden sonra bir daha Jeremy Rifkin'i gören duyan yok! Nerede bu adam? Ben de bu sorunun yanıtını çok merak ediyorum gerçekten. Benim bildiğim kadarıyla Kılıçdaroğlu'nun Berlin seyahatinde orada olacaktı ve basın toplantısı yapılacaktı. Bu da gerçekleşmedi.

Meral Akşener, Bilge Yılmaz'ı ekonomiden sorumlu bakan olarak tanıttı ama altılı masa içerisinde DEVA da aynı beklenti içinde. Daha önce bu konu nedeniyle İYİ Parti ile DEVA elektriklenme yaşamıştı. Hatta Bilge Yılmaz, Ali Babacan'ın kendi bakanlığı dönemindeki ekonomi politikalarını da eleştirmişti.

Orada bir netleşme olduğunu düşünmüyorum. Akşener onu öyle tanıttı fakat cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu olursa o koltukta Bilge Yılmaz mı oturacak, başka isimler görülecek mi bakacağız. Kendisi yetkin bir profesör itirazım yok fakat Ali Babacan'ın bakışı daha başka. Aynı şekilde CHP'de de saygın ekonomiciler var. Faik Bey var Selin Hanım var.

Bilge Yılmaz, Ali Babacan'ın dönemini eleştiriyor. Ekonomiyi kime teslim edecekler bunu söylemek için henüz erken."