Bugün anlatacaklarım aslında tüm Türkiye'deki kamu kurumlarında yaşananların küçük bir örneği.

Yolsuzluğun büyüklüğü bilinmiyor net rakamlar 60 milyon liranın üzerinde...

Yer: Adana İl Millî Eğitim Müdürlüğü

(Açık) İhale Kayıt No: 2018/199297.

İşin adı: Adana İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 12 Adet Okul onarım işi.


Yaklaşık maliyet 1.3 milyon TL olarak belirlenmiş

Her şey usulüne uygun gözüküyor.

180420221655136797501.png

İhale 8 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşiyor. İhaleye 31 istekli katılıyor. Firmalar kısımlara göre teklifler veriyor.

Tek tek yazmak zorundayım...

1.Kısım Yüreğir İlçesi Seniha Çobanoğlu İlkokulu Elektrik işi 9 istekli teklif veriyor. İhaleyi 51 Bin 750 TL teklif veren Mahmut Saydam kazanıyor.

2.Kısım Yüreğir Mimar Sinan İlkokulu Elektrik işi 10 istekli teklif veriyor. İhaleyi 51 Bin 250 TL teklif veren Çizgi Mimarlık kazanıyor.


 
3.Kısım Yüreğir Yavuzlar Ortaokulu Elektrik işi 7 istekli teklif veriyor. İhaleyi 39 Bin 190 TL teklif veren Mahmut Saydam kazanıyor.

4. Kısım Yüreğir Karşıyaka İlkokulu Elektrik işi 10 istekli teklif veriyor. İhaleyi 123 Bin 500 TL teklif veren Çizgi Mimarlık kazanıyor.

5.Kısım Ceyhan İhsan Demirtaş İlkokulu işi 5 istekli teklif veriyor. İhaleyi 74 Bin 800 TL teklif veren Serkan Kalkan kazanıyor.

6.Kısım Ceyhan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu işi 5 istekli teklif veriyor. İhaleyi 74 Bin 800 TL teklif veren Serkan Kalkan kazanıyor.


 
7.Kısım Ceyhan Sağkaya İlkokulu ve Ortaokulu-Küçükmangıt İlkokulu-100.yıl Sarısakal İlkokulu işi 1 istekli teklif veriyor. İhaleyi 100 Bin TL teklif veren Serkan Kalkan kazanıyor.

8.Kısım Saimbeyli İlçesi Karakuyu İlkokulu Onarım ve Yapım İşi 5 istekli teklif veriyor ve ihaleyi 75 bin TL bedelle Aziz Aldanma kazanıyor.

9.Kısım Çukurova İlçesi Yunus Emre Ortaokulu Onarım İşi 16 istekli fiyat teklifi vermiş. İhaleyi 129 bin 900 TL Günalp yapı İnş. kazandı.

10.Kısım İmamoğlu İlçesi Sevinçli İlkokulu İhata Duvarı Yapım işi kısmına 26 istekli teklif vermiş. İşi 112 Bin TL Ali Karanlık almış.


 
11.Kısım İmamoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik İşi Kısmına 10 istekli teklif verdi.138 Bin TL ile Serkan Kalkan almış.

12.Kısım Çukurova İlçesi Hacı Turgut Anadolu Lisesi onarım işi için 10 istekli teklif verdi. 54 Bin TL. ile Serkan Kalkan almış.

"Peki, ne var bunda" dediğinizi duyar gibiyim...

Bakın tüm olay aslında ayrıntılarda. Akıl almaz bir organizasyon var.

İhaleye girerken teminat mektubu verirsiniz veyahut teminatı nakit yatırırsınız.

İhaleye teklif veren Taner Mat ve Ali Karanlık, İş Bankası Hal Şubesi'nden teminat mektubu alıyorlar.

Tesadüfe bakın ki teminat mektupları aynı tarihte aynı saatte düzenlenmiş.

Numaraları 59426-59425.

Teklif zarfları aynı renkte aynı yazı fontu, teklif mektupları da aynı font ile yazılmış hatta el yazıları da aynı!

Teklif veren firmalardan biri Everest Emlak. Ortakları İsmail Aldanma ve Mustafa Döngel. Teminat Mektubunu Yapı ve Kredi Bankası'ndan almışlar. Şube aynı şube, teminat mektubu numaraları aynı tarihli ve numaraları art arda. Mektup no 1711-1709.


 
Çukurova Çevre adlı firmanın ortağı Cumali Alpboğa vekili Abdullah Dönegel. Teklif veren başka firma Sarıbudak İnş. Ortağı Mehmet Dönegel. Geçici teminat mektubunu Yapı ve Kredi Bankası'ndan almış hem de diğer firmalarla aynı şube aynı tarih aynı saat. Peki, bilin bakalım teminat mektubu numarası ne? 01710! Teminat mektubu Abdullah Dönegel tarafından teslim alınmış.

Teklif veren ÖZ -MF İnş Harita Proje firması. Ortağı Ahmet Dönegel ve Mehmet Dönegel. Adresi diğer firma ile aynı. Tesadüfe bakın! Aynı adreste teklif veren başka bir firma daha var; Çatan İnşaat. Ortağı Yunus Çatan. İki firma nerden teminat mektubu almış, tesadüf Albaraka Türk Bankası'nın aynı şubesi. Numaraları 57576-57575!

Daha yazmayayım...

İstanbullular O tarihe dikkat, kar fırtınası geliyor. Göz gözü görmeyecek! İstanbullular O tarihe dikkat, kar fırtınası geliyor. Göz gözü görmeyecek!

İhaleye giren firmalardan çoğu neredeyse tamamı aynı adresten aynı saatlerde art arda teminat mektuplarını aynı bankalardan almışlar.

İsteklilerin ihale dokümanı indirdiği tarih ve saat, geçici teminat mektuplarının alındığı banka şubelerinin ve tarihinin aynı olması, numaraların birbirini takip etmesi, isteklilerin adresleri, şirketlerin ortaklık yapısı, teklif zarflarının boyut ve renklerinin aynı olması, teklif zarfları ve teklif mektuplarının aynı font yazı ve biçimde hazırlanmış olması ve teklif mektubundaki el yazılarının benzerlik taşıması...


 
Bunların hepsi birlikte hareket ettiklerinin kanıtı.

Bakın karşımıza şu tablo çıkıyor.

İhaleye katılıp teklif veren firmalar aslında iki üç kişiye ait.

Dolayısıyla, organik bağları olduğu için Kamu İhale Kanunu'na aykırı hareket ederek ihaleye fesat karıştırıyorlar.

İşin trajik yanı bunu çocuklarımızı gönderdiğimiz okulların üzerinden yapıyorlar.

Anlatacağım...

Murat AĞIREL