Son bir yılda Türkiye'de ikinci el araç fiyatları %30 oranında düştü. Pandemi döneminde çip kriziyle başlayan ve döviz kuru dalgalanmalarını bahane ederek stokçuluk yapan fırsatçılar piyasa koşullarının değişmesiyle birlikte sahneden çekildi. Sabah Gazetesi'nden Betül Alakent'in haberine göre, son üç ayda 10 bin galerici kepenk kapattı.

Balon Patladı, Galericiler Zor Durumda

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kredi imkanlarını kısması ve Ticaret Bakanlığı'nın otomobil fırsatçılarına yönelik sıkı denetimleri, sıfır araç piyasasında satışları etkiledi. Eylül 2023'te başlayan kampanyalarla birlikte sıfır araç fiyatları 800 bin TL'ye kadar geriledi. Bu durum, ikinci el araç fiyatlarının da düşmesine yol açtı.

10 Bin Galerici Kepenk Kapattı

Sektör temsilcileri, ikinci el araç fiyatlarının düşmesi ve satışlardaki durgunluk nedeniyle son üç ayda 10 bin galericinin kepenk kapattığını belirtti. Pandemi döneminde otomobilin yatırım aracı olarak görülmesiyle artan galerici sayısının şimdi azaldığı ifade edildi. Sektör temsilcileri, "Kısa yoldan zengin olmayı hayal edenler piyasadan silindi" dedi.

Faizler ve Kampanyalar Etkili Oldu

Geçen yıl ilan platformlarında ortalama 300 bin ikinci el araç satılırken, bu yıl bu sayı 1 milyonun üzerine çıktı. Galericiler, faiz oranlarındaki artışın bazı kişilerin araçlarını satıp parayı

bankaya yatırmasına neden olduğunu belirtti. 1 milyon TL’ye satılan bir aracın bankada aylık 55 bin TL faiz getirisi sağladığı ve bu parayla araç kiralamanın tercih edildiği ifade edildi. Ancak sıfır araç kampanyalarının artmasıyla birlikte ikinci el araçların satışı zorlaştı ve piyasada ilan edilen araç sayısı arttı.

Çalışmalar başladı: Emeklilik sistemi tamamen değişecek! Çalışmalar başladı: Emeklilik sistemi tamamen değişecek!

8 Temmuz Kritik Tarih

OTOMERKEZİ.NET CEO'su Muhammed Ali Karakaş, yüksek faiz oranları ve stok maliyetlerinin ikinci el araç piyasasında büyük bir düşüşe neden olduğunu belirtti. Karakaş, "Yüksek fiyattan araç alan galericiler araçlarını satamadı, bazıları iflas etti" dedi. Karakaş, 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin de piyasayı etkilediğini, bu nedenle 8 Temmuz’un sektör için kritik bir tarih olduğunu vurguladı.

Fiyat Düşüşü Devam Edebilir

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, sıfır araçlardaki kampanyaların tüketici talebini bu alana yönelttiğini söyledi. Yalçın, "Son bir yılda sıfır araç fiyatları sadece %17 arttı, bu enflasyon ortamında düşük bir artış. Bu nedenle talep sıfıra kaydı" dedi. Yalçın, kurda ve enflasyonda büyük bir değişiklik olmaması halinde sıfır araç kampanyalarının devam edeceğini ve ikinci el araç fiyatlarının aylık bazda %2 daha düşebileceğini öngördü.