Ocak-Nisan döneminde yükselişe geçen ikinci el araç fiyatları, mayıs ayından itibaren aşağı bir seyir izledi. Nisan ayında ikinci el fiyatları bir miktar yükselişe geçerek yüzde 0.50 oranında artış kaydetmişti. Geçtiğimiz ay enflasyon verileri göz önüne alındığında ikinci el araç fiyatlarında reel bazlı yüzde 3 oranında indi. 

'ELDEN ÇIKARTMA İHTİYACI DOĞDU'

Konu hakkında ayrıntılara yer veren arabam.com Oto Ekspertiz Genel Müdür Yardımcısı Halil Ali Şenay şu açıklamlarda bulundu: “7 Temmuz’dan itibaren sıfır araçlarda yürürlüğe girecek olan GSR II regülasyonu doğrultusunda, markaların stoklarındaki regülasyona uymayan araçları hızlı bir şekilde elden çıkartma ihtiyacı doğdu. Bu nedenle başlattıkları agresif kampanyalar sıfır araçlara avantajlı fiyatlarla erişim imkanı sağlarken, ikinci ele olan talebi etkileyerek ilan fiyat ortalamalarının yatay seyretmesine yol açıyor. Böylelikle, enflasyondan arındırılmış reel fiyatlarda yaklaşık %3 oranında gerileme olduğunu söyleyebiliriz.EN ÇOK TERCİH EDİLEN MARKALAR HANGİLERİ?

İlanlar üzerinden yaptığımız analizlere göre en çok talep gören markalar sıralamasında ilk 5 yılbaşından bu yana değişmezken, Mayıs ayı özelinde ilk 10 marka sırasıyla; Fiat, Renault, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda oldu. Model bazında bakıldığında ise Mayıs ayında en çok talep gören otomobil modelleri sırasıyla Clio, Astra, Megane, Corolla, Egea, Focus, Polo, Passat ve Civic oldu.

İKİNCİ EL ARAÇLARIN ORTALAMA FİYATI NE KADAR?

İlan fiyatları bazında yapılan analizlere göre ikinci el araçların ortalama fiyatı 684.042 TL oldu. En çok rağbet gören ilanların fiyat segmentini ise; 0 km araç fiyatlarının 799 bin liraya kadar gerilemesinin de etkisiyle 800 bin lira ve altındaki ilanlar olarak gözlemliyoruz.


'REEL BAZLI DEĞER KAYBI YAŞAYABİLİR'

GSR II regülasyonu doğrultusunda ikinci el fiyatlarının mayıs ayına paralel olarak haziran ayında da reel bazlı değer kaybı yaşamasını bekliyoruz. 7 Temmuz sonrasındaki 2 aylık süreçte piyasanın yatay seyri sonrasında, 0 km. araç kampanyaları ve ekonomik gelişmeler ikinci el araçların fiyatlarındaki belirleyici ana faktörler olacaktır.

Öğrencinin Kardeşi Müdür Yardımcısını Bıçakladı Öğrencinin Kardeşi Müdür Yardımcısını Bıçakladı

'KREDİLER VE KURLAR PİYASINININ YÖNÜNÜ BELİRLEYECEK'

Eylül ayına kadar ikinci el piyasasında kayda değer bir hareketlenme öngörmüyoruz. Okulların açılması ve tatil sezonunun sona ermesi ile sektörde bir miktar hareketlenmenin olacağını düşünsek de krediler ve kurlardaki gelişmelerin piyasa açısından belirleyici olacağını düşünüyoruz.” değerlendirmelerine yer verdi.