Ev hanımlarının yanı sıra, dul ve yetimlere de yönelik yardım sağlayacak olan bu düzenleme, yaşam mücadelesi veren kadınlar için büyük bir fırsat. Ev hanımları, bu yardımın yanı sıra dul ve yetim maaşı alabilme hakkına da sahip olacaklar.

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Hesaplanacak?

2023 yılında belirlenen asgari emekli maaşı 5.500 TL iken, uygulanan %36'lık zamla 7.500 TL'ye yükseltilmiştir. Bu artışla, dul ve yetim maaşı 1.870 TL artmıştır. Maaş hesaplama sürecinde, alınacak tutarlar emekli maaşının belirli yüzdelik dilimlerine göre belirlenmekte.

Avrasya Tüneli'nde Araç Garanti Sayısı İlk Kez Ortalamanın Üzerinde! Avrasya Tüneli'nde Araç Garanti Sayısı İlk Kez Ortalamanın Üzerinde!

Kimler Bu Yardımdan Faydalanabilir? Ödeme Süreci ve Kriterler

Yetim maaşına başvuracaklar için belirli yaş sınırları mevcut. Erkek çocuklar için 18 yaşına kadar, eğer öğrencilerse 20 yaşına kadar, üniversite öğrencisiyse 25 yaşına kadar maaş ödemesi yapılacak.

Kız Çocukları İçin Farklı Bir Yaklaşım: Hayat Boyu Destek!

Yetim maaşı alımında kız çocukları için durum farklı. Hayat boyu yetim maaşı alma hakkı, evlilik durumlarına bakılmaksızın, kız çocuklarına sunuluyor. Babasını kaybeden ve boşanmış evli kızlar da yetim statüsünde kabul ediliyor, bu yardımlardan faydalanabiliyorlar.