Tuvalette doğurduğu bebeği çöpe atmıştı, hakim karşısındaki ifadesi kan dondurdu Tuvalette doğurduğu bebeği çöpe atmıştı, hakim karşısındaki ifadesi kan dondurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerden alınıp gelinmeyen toplam randevu sayısının 81 milyon olduğunu açıkladı ve onaylı randevu döneminin pazartesi günü başlayacağını duyurdu. Yeni sisteme göre, 65 yaş üstü hastalar ile kanser hastaları, onaylı işlemden istisna olacaklar.

Bakan Koca'nın yaptığı açıklamalara göre, hastanelerde randevulu ve randevusuz hasta sayısı neredeyse eşit durumda. Ancak, randevuların zamanında kullanılmaması ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu kapsamda, randevu kapasitesinin yüzde 30'unun kullanılamadığı belirtildi.

Yeni uygulamaya göre, onaylı randevu dönemi başlıyor. Pazartesi gününden itibaren, ertesi gün randevusu olan hastalar, geleceklerini onaylayacak ve saat 20.00'ye kadar onaylarını iletebilecekler. Ancak, 65 yaş üstü hastalar ile kanser hastaları, bu işlemden istisna olacaklar.

Sağlık Bakanı, ayrıca son dönemde sağlık sektöründe gerçekleştirilen reformlar hakkında da bilgi verdi. Beyaz reform ile hekimlerin kamuya geçişinin sağlandığını ve şiddet vakalarının azaldığını belirtti. Ayrıca, evlilik öncesi SMA taşıyıcı tarama programı kapsamında önemli adımlar atıldığını ve nadir hastalıklar için hücre ve gen tedavi hastanesinin kurulduğunu ifade etti.