Gerçeğe aykırı haberlere dikkat çekildi

Halkbank'tan yapılan açıklamada, bazı basın ve sosyal medya kanallarında yer alan, esnaf kredileri faiz oranları ile ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgiler bulunduğu ifade edildi.

Faiz oranları maliyetler doğrultusunda belirlendi

Açıklamada, esnaf kredileri faiz oranlarının banka kaynak maliyetlerinin altında olmayacak şekilde belirlendiği belirtildi. Esnaf kredilerinin vadeleri boyunca sabit faizli olmadığı, aksine kaynak maliyetlerine bağlı olarak değişken faizli olduğu vurgulandı. Mevcut durumda bankaların kaynak maliyetlerinin yüzde 50 seviyesine ulaştığı, bu nedenle kredi faiz oranlarının da arttığı ifade edildi.

Güncel faiz oranları piyasa koşullarının altında

Halkbank, esnaf kredilerinde yapılan faiz güncellemesinin piyasa kredi faiz oranlarının oldukça altında kaldığını belirtti. Banka, bu değişikliğin gecikmeli fakat kaçınılmaz bir adım olduğunu ifade etti.

Hazine desteği ve bölgesel muafiyetler

Açıklamada ayrıca, esnaf kredileri faiz oranının yüzde 50'sinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılandığı ve bu sayede esnafa önemli bir destek sağlandığı belirtildi. Yeni faiz oranlarının yüzde 17-29 bandında değiştiği, artışın büyük kısmının ise yüzde 17 bandında devam ettiği kaydedildi. Deprem bölgesinde bulunan 5 il ve 2 ilçedeki esnaf kredileri ise bu düzenlemeden muaf tutuldu.

Özgür Özel: Erdoğan'ın "Hazmedemedi" Sözlerini Üzerimize Almıyoruz Özgür Özel: Erdoğan'ın "Hazmedemedi" Sözlerini Üzerimize Almıyoruz

Halkbank esnafa destek vermeye devam edecek

Halkbank, kuruluşundan bu yana esnafın yanında yer aldığını vurgulayarak, 2002 yılından bu yana 4,2 milyon esnafa 498 milyar lira kredi kullandırdığını, Ocak 2023-Mayıs 2024 döneminde ise 545 bin esnafa 213 milyar lira kredi sağladığını belirtti. Gelecekte kaynak maliyetlerinin düşmesi durumunda esnaf kredileri faiz oranlarında iyileştirmeler yapılacağı da ifade edildi.

Esnaf kredilerinde son durum

Halkbank'ın açıklamasıyla birlikte esnaf kredilerine yönelik güncel faiz oranları ve düzenlemeler netleşmiş oldu. Banka, esnafa desteğini sürdüreceğini ve gelecekte maliyetlerin azalması durumunda daha da uygun faiz oranları sunmayı planladığını bildirdi.