Ev sahiplerinin vergi yükünü artıran yeni bir vergi düzenlemesi hazırlanıyor. Bu düzenlemeyle kira vergisinin yüzde 50'den fazla artması bekleniyor ve bu vergi yükünün ev sahibi tarafından kiracıya yansıtılması öngörülüyor. AK Parti'nin haziran ayı başında TBMM'ye sunmaya hazırlandığı vergi reformu taslağına göre, ev sahiplerinin vergi yükü artırılıyor. Taslak, evini düşük bedelle kiraya veren ev sahiplerinin daha düşük Gelir Vergisi ödemelerini sağlayan 33 bin liralık istisnayı kaldırıyor.

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Düzenleme Bayramdan Sonra Meclis'te Sokak Hayvanlarıyla İlgili Düzenleme Bayramdan Sonra Meclis'te

Reform taslağına göre, evini kiraya veren ev sahiplerinden, bir yılda elde ettikleri kira geliri karşılığında indirim uygulanmadan doğrudan yüzde 15'ten başlayıp yüzde 40'a kadar uzanan oranlarda vergi alınacak. Yeni vergi yükü, bu yıl elde edilen kira gelirlerinden itibaren başlatılacak.

Mevcut düzenlemede, kira geliri elde eden ev sahipleri "götürü gider" veya "gerçek gider" yöntemlerinden birini seçerek vergi ödüyor. Götürü gider yöntemini seçen ev sahiplerinin vergi matrahı her yıl artırılarak belirlenen muafiyet tutarında indiriliyor. Muafiyet tutarı bu yıl için 33 bin lira. Muafiyet tutarının altında kira geliri elde edenlerden vergi alınmıyor. Muafiyet tutarının üstünde elde edilen kira gelirlerinden ise 33 bin liralık muafiyet indirimi uygulandıktan sonra kalan tutara göre vergi alınıyor.

Muafiyetin kaldırılmasıyla birlikte evini düşük tutarlarla kiraya verenler başta olmak üzere ev sahiplerinin vergi yükü artacak. Bu durum, kiracılara da yansıyabilir.