Yaralı bulunan şahine ‘Tofaş’ adı verildi... Yaralı bulunan şahine ‘Tofaş’ adı verildi...

Aydınlık, Mayıs 2020'de FETÖ’nün ABD’ye kaçan “akademi imamı” Şerif Ali Tekalan’la Şırnak Üniversitesi Öğretim Üyesi İhsan Ekin’in Instagram yazışmalarını yayımlamış, yazışmaların ekran görüntülerini de paylaşmıştı. Yazışmalarda Tekalan’la Ekin’in örgütsel ilişkileri açıkça görülüyordu. Üniversitedeki akademisyenler, Aydınlık’ın yayını sonrasında Ekin’in, hakkında soruşturma açılmasını ve savcılığın kamu adına harekete geçmesini önlemek için kendisine ait olduğunu iddia ettiği başka bir ikinci el “iPhone” marka telefon ile savcılığa inceleme başvurusunda bulunduğunu bildirdiler. Fakat savcılığa yapılan başvuruda yazışmalara dair bir inceleme talebinin olmadığını, yüzeysel bir başvuru olduğunu belirttiler. Ekin’in daha sonra kendi telefonunu da değiştirerek yeni bir telefon edindiğini kaydettiler.

 Rektör Mehmet Emin Erkan’ın 4 Haziran 2020 tarihinde Senato toplantısında açıkça “Savcılık üzerindeki etkimizi kullanarak İhsan Ekin’i kurtardık. Artık aşiret lideri olarak Aydınlıkçılarla, Perinçekçilerle mücadele edeceğim.” dediğini de hatırlatan akademisyenler, İhsan Ekin’in FETÖ’nün “akademi imamı” Şerif Ali Tekalan’la yazışmaları ortaya çıkmasına rağmen profesör ve yönetici yapılmasına tepki gösterdiler. Akademisyenler, İhsan Ekin’le ilgili yeni skandalların önümüzdeki günlerde belgeleriyle “Şırnak Üniversitesi Deşifre” sitesinde açıklanacağını ifade ettiler.

SESSİZCE PROFESÖR YAPILDI

Aydınlık’ın haberi sonrası İhsan Ekin’in profesör yapılması bir süre askıya alınmıştı. Ancak daha sonra sessizce profesör yapıldığı, arkasından Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Fen Bilimleri ADEK Atama Komisyonu Başkanlığı'na getirildiği ortaya çıktı. Ekin’in üniversitedeki çeşitli ortamlarda, “Bu üniversitenin geleceği benim. Üniversiteyi ben yönetiyorum.” diye güç gösterisi yaptığı ifade edildi. Akademisyenler, Rektör'ün önümüzdeki haziran ayında 2. dönem rektörlük onayını almasıyla birlikte; İhsan Ekin’in şu anda Rektör'ün uhdesinde bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı'na getirilmesi için hazırlık yapıldığını bildirdiler.

İhsan Ekin'in profesörlüğü için üniversitenin Senato salonunda basına kapalı cübbe giyme töreni yapıldığı, fotoğraflarının diğer doçent ve profesörler gibi üniversite sitesinde yayınlanmadığı da belirlendi.

ATATÜRK’E, ERDOĞAN’A, BAHÇELİ’YE, PERİNÇEK’E, SOYLU’YA HAKARET

Şırnak Üniversitesi Dekan Yardımcısı İhsan Ekin’in sosyal medya hesabından da Atatürk’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ağır hakaretler ettiği de belirlendi.

“Şırnak Üniversitesi Deşifre” adlı Twitter hesabından, İhsan Ekin'in 2009 Kasım ayından beri kullandığı “https://www. facebook.com/ihsan.ekin.56” uzantılı adresinden farklı tarihlerde yaptığı hakaret içerikli paylaşımları ve linkleri yayınlandı. Yayınlanan görüntülerde, İhsan Ekin'in Atatürk'e “Ayyaş Kemal”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a “hırsız ve yezid”, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliye ise “..noş ve bunak”, Vatan Partisi Genel Başkan Doğu Perinçek'e “topal katil ve hain”, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya “soysuz ve suç işleri bakanı”, Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik'e “İslam düşmanı ve topal katil Perinçek'in karanlık kalemi” dediği belirlendi.

İhsan Ekin’in ayrıca Türk yargısına “yezidin emrindedir”, hakim ve savcılara “yezidin köpekleri”, iş insanı Ethem Sancak'a da hakaretler ettiği görüldü.