Yeni Kabine Siyasetçi Bakanlardan Oluşacak

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında Erdoğan’ın kabine hakkındaki görüşlerini aktardı.

GÜNCEL 11.03.2021, 10:51
Yeni Kabine Siyasetçi Bakanlardan Oluşacak

Sarıkaya yazısında şunları söyledi: AK Parti çevrelerinden yansıyan bilgiye göre Cumhurbaşkanı MYK toplantısında kabinenin siyasi cevvalliğinin düşük kaldığını söylemiş.

Siyasi görünümü daha yüksek bir yapı olması gerektiğine işaret etmiş. Tespitinde haklı, çünkü geçmiş 2,5 yıla bakıldığında Süleyman Soylu dışında siyaset cevvalliği içinde hareket eden bakan sayısı oldukça az... Soylu gibi, milletvekilliğinden gelen Abdulhamit Gül ve Mevlüt Çavuşoğlu kendi teşkilatı dışına çıkmanın ötesinde daha çok bakanlıkları ile ilgili işlere yoğunlaştı... Muhalefetle dişe diş mücadele yerine, bakanlıklarına yönelik tepkilere yanıt verdi. Bütçe görüşmelerindeki performansı da dikkate alındığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dışında, muhalefetten gelen eleştirilere karşı etkin tavır sergileyen bakana da çok rastlanmadı... Anlaşılıyor ki AK Parti’nin Büyük Kongresi öncesi bir kabine değişikliği olabileceğine yönelik kulislerin kaynağı da işte o MYK toplantısında Cumhurbaşkanı’nın durum tespitinden kaynaklı... Görünen o ki AK Parti’nin 24 Mart’taki 7. Olağan Kongresi öncesi veya sonrasında MKYK ile birlikte kabine değişikliği de olası... Bu değişimin yönü de geçmişte olduğu gibi alan birikimi veya teknokratlığı değil, siyaset yapış yöntemi ve üslubu olacak... Partiyi 2023 veya öncesindeki seçime götürecek kabinenin bu yapıda olması da zaten beklenen bir durum... Özetle daha politikleşeceğiz..

Yorumlar (5)
Mmisafir 3 ay önce
Yani dışardan atanan bakanlar parti reklamından ziyade, memleket için çalışıyor. Bu da hükümetin işine gelmiyor. Çünkü, bir bakan söze başlamadan önce parti başkanının yani Cumhurbaskaninin adını anmalı.
entresan 3 ay önce
liyakatlı ve özelde başarılı olanların devlette çok başarılı olamadıklarını gördük.
mehmet 3 ay önce
2023 seçimlerinde insanlar bu psikolojiyle sandığa giderse sağlıklı karar vereceklerini düşünmüyorum korona her şeyi etkilediyse siyaseti de etkiler
Alim Bilgin 3 ay önce
Daha önce alışılagelmiş olan sistem uzun bir tecrübe ürünüdür. Bakan siyasi, müsteşar teknokrattır. Dolayısıyla Bakan yardımcılığı gibi bir kadro ihdası da gereksizdir.
sinan 3 ay önce
Bakanlar millete değil kendilerine çalıştılar. Bu sistemin yürümediğini herkes biliyor hiç kimse söyleyemiyor.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49