Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı

TÜRK-İŞ açıkladı: Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 257 TL, yoksulluk sınırı 7 bin 353 TL

GÜNCEL 25.02.2020, 14:59
Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı

TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) araştırmasının 2020 Şubat ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı açlık sınırı şeklinde 2 bin 257,38 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise yoksulluk sınırı olarak 7 bin 353,38 TL olarak belirlendi.

Fiyatlardaki artış çalışanların geçim şartlarını zorluyor. Özellikle yaş sebze ve meyve fiyatlarının mevsim şartlarının da etkisiyle yükselme eğiliminde olduğu görülüyor. Son günlerde dövizde görülen artış, benzine yapılan fiyat ayarlamaları enflasyon beklentisini olumsuz etkiliyor. Küresel ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika kaynaklı jeopolitik gerilimler, Çin'de başlayan salgın hastalık gibi faktörlerin küresel enflasyona dair risklerin arttığı ifade ediliyor. Türkiye'de enflasyon görünümünde son aylarda özellikle baz etkisiyle iyileşme görüldü ancak tek haneye gerileyen tüketici enflasyonu geçen ay yine çift haneli seviyeye geldi.

2020 Şubat ayı sonucuna göre yoksulluk sınırı olarak 7 bin 353,38 TL

TÜRK-İŞ çalışanların geçim şartlarını 33 yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli şeklide "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasıyla ortaya koyuyor. TÜRK-İŞ araştırmasının 2020 Şubat ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı açlık sınırı şeklinde 2 bin 257,38 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise yoksulluk sınırı olarak 7 bin 353,38 TL şeklinde belirlendi. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 744,38 TL olarak hesaplandı.

Yorumlar (4)
KAYA 5 ay önce
AÇLIK SINIRI MDİYE HANGİ KALEMLERLE HESAP ETMİŞLER ACABA MONŞERLER. BU ÜLKENİN İNSANLARINA 5000 LİRA VERİN BOLLUK İÇİNDE YAŞAR İKTİSATLA PARA BİRİKTİRİR. EV ARABA ALIR. İSTEYEN SENDİKACIYADA BORÇ VERİR İNANAMADINIZMI DEDİKYA MONŞER BUNLAR
Kaan77 5 ay önce
Akp ye oy vermeye devam padişah başta sefa sürsün saltanat sürsün millet ejkmek lamaz durumda yaşasın bize müstahak 18 sene kanımızı emdiler hala akp diyoruz neymiş müslümanmış müslüman hak yemez
Sencer 5 ay önce
Bu yazıyı okuyunca Haydar Baş ın asgari ücret Beş bin lira olacak sözünü hatırladım ve gerçekten ne kadar büyük bir Lider olduğunu gördüm.Biz kıymetini bilmedik.Brisc ülkeleri Milli paralarla ticaretle abad oldular.Bizde hala açlık sınırından maaş alarak sürünmeye devam ediyoruz.
Köyceğizli 5 ay önce
Asgari ücretliler aç, çalışanların yüzde doksanı yoksul. Sendika başkanları hariç. Büyük Türkiye'nin aç insanları.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49