banner1990

banner1989

Trump, Türkiye'ye yapılacak yaptırımları duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine düzenlenen 'Barış Pınarı Harekatı' dolayısıyla uygulanacak yaptırımları duyurdu.

GÜNCEL 15.10.2019, 08:13
Trump, Türkiye'ye yapılacak yaptırımları duyurdu

Trump, "Çelike uygulanan gümrük vergisi mayıs ayında yaşanan indirimin öncesindeki gibi yeniden yüzde 50'ye çıkarılacak. ABD, Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen ve Türkiye'yle 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereleri hemen sonlandıracak."

BAŞKANLIK KARARNAMAESİNİ YAYINLAYACAĞIM

Trump'ın açıklamaları şöyle:

"Yakında, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda istikrarsızlığa katkı sunan hareketlerine katkı koyan hükümetin mevcut ve eski hükümetinin yetkililerine ya da herhangi bir kişiye yaptırım uygulanması konusunda yetki veren bir BaşkanlıkKararnamesi'ni yayınlayacağım.

YAPTIRIMLARI AÇIKLADI

Çelike uygulanan gümrük vergisi mayıs ayında yaşanan indirimin öncesindeki gibi yeniden yüzde 50'ye çıkarılacak. ABD, Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen ve Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını içeren müzakereleri hemen sonlandıracak.

"AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANABİLECEK"

ABD Başkanı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu kararname ile ABD, Suriye'de ciddi insan hakları ihlalleri yapan, ateşkesi engelleyen, yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmesini engelleyen, mültecileri zorla ülkelerine gönderen ve barışı, güvenliği veya istikrarı tehdit eden kişilere ağır yaptırımlar uygulayabilecek. Kararnameyle, mali yaptırımlar, varlıklara el koyma ve ABD'ye giriş yasağı dahil olmak üzere çok çeşitli sonuçlar uygulanabilecek."

"TÜRKİYE YAPILANLARI TEHLİKEYE ATMAMALI"

Açıklamasında "Göreve geldiğim ilk günden itibaren Trump yönetimi, ABD'nin ve ABD vatandaşlarının güvenliğini korumak için yorulmadan çalıştı. ABD ve ortakları, IŞİD'in acımasız hilafetindeki toprakların tamamını özgürleştirdi. Türkiye bu kazanımları tehlikeye atmamalıdır" diyen Trump, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ayrıca Suriye'nin kuzeydoğusundaki sivillerin, özellikle hassas etnik ve dini azınlıkların korunmasına öncelik vermelidir. Sivillerin ayrım gözetmeksizin hedef alınması, sivillere ait binaların yıkılması ve etnik veya dini azınlıkların hedef alınması kabul edilemez."

"TÜRKİYE'NİN EYLEMLERİ İNSANİ KRİZE NEDEN OLUYOR"

Trump, açıklamasında şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açıkça belirttim; Türkiye'nin eylemleri bir insani krize neden oluyor ve olası savaş suçlarına zemin hazırlıyor."

ABD BASINI YAPTIRIM LİSTESİNİN HAZIRLANDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Bloomberg'in haberine göre ABD'nin, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırım listesi hazırladığı bildirildi. Yaptırım listesinin ilk aşamada bireylere yönelik olabileceği iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinden ve uluslararası toplumdan yükselen tepkilerin ardından Türkiye'ye karşı yaptırım söylemini tırmandırmıştı. Suriye'nin kuzeyindeki ABD askerlerini tamamen çekme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump'tan Türkiye'ye yaptırım açıklaması gelmişti. Trump "Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor! İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşa girmemiz gerektiğini mi düşünüyor?" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin bugün yaptığı açıklamada, "Ulusal güvenlik ekibimiz dün durum odasında görüştü. Bu sabah tekrar görüşecekler. Sanırım bunun gelişmekte olan bir durum olduğunu biliyorsunuz. Olayı dikkatlice takip ediyorduk. Söylediğimiz gibi yaptırımlar uygulanmaya hazır. Başkanı bu sabah bilgilendireceğiz. O bir karar verdiğinde yaptırımları aktif hale getireceğiz" demişti.

Yorumlar (5)
Ne mutlu Türküm diyene 8 ay önce
Yapmazsan namertsin Amerika biz kendimiz kendi yaramizi sararız
Ökkeş Baba 8 ay önce
ABD hala Türk milletinin devleti milleti dini ve namusu için aç kalabileceğini açıkta kalabileceğini her türlü zorluğa göğüs gerebileceğini unutmuş olmalı ki, ekonomik yaptırımlardan bahsediyor. Trampet Çoook gülünç ve komiksin. Aynı zamanda çokta çirkefsin.
Ali day 8 ay önce
Mültecileri zorla gönderen lan bu tam bir süzulmemis
Öğretmen 8 ay önce
ABD li üretici çeliği almak zorunda çünkü üretim yapacak.%50 zamlı alırsa bunu fiyatlarına yansıtır o zaman da kıyamet kopar. Kısacası bi fışkı yiyemezler
Öğretmen 8 ay önce
ABD li üretici çeliği almak zorunda çünkü üretim yapacak.%50 zamlı alırsa bunu fiyatlarına yansıtır o zaman da kıyamet kopar. Kısacası bi fışkı yiyemezler
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 06 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49