Tapuda bir yenilik daha!

TKGM Parsel Sorgulamada Uygulamasına bir yeni özellik daha eklendi. Artık tapunuzu kontrol edebilirsiniz.

GÜNCEL 17.08.2019, 14:01 17.08.2019, 14:07
Tapuda bir yenilik daha!

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “İnşaat safhasında topraktan alınan taşınmazlar daha sonra kat mülkiyetine geçseler de tapu senedi eski kalabiliyor. Bu sorgulama ile taşınmazın son zemin tipi sorgulanabilecek. Bu hem tüketiciler için hem de emlak danışmanları için önemli bir gelişme” dedi.

TKGM Parsel Sorgulamada Uygulamasına bir yeni özellik daha eklendi. Buna göre taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Yeni uygulamanın taşınmazın kat mülkiyetine geçip geçmediğini gösterme konusunda çözüm sunduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “İnşaat safhasında topraktan alınan taşınmazlar daha sonra kat mülkiyetine geçseler de tapu senedi eski kalabiliyor. Bu sorgulama ile taşınmazın son zemin tipi sorgulanabilecek. Bu hem tüketiciler için hem de emlak danışmanları için önemli bir gelişme” dedi.

PARSEL SORGULAMA UYGULAMASI NEDİR?

Parsel Sorgulama Uygulaması; ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından taşınmazlara ait idari birim bilgileri, ada ve parsel numaraları, alanı, niteliği ve konumu gibi temel bilgilerin sunumu, hiçbir kısıt olmaksızın herkese açık bir şekilde yapılmıyor.

Özelmacıklı “Gayrimenkul işlemlerinde yoğun olarak kullanılan uygulamaya parselsorgu.tkgm.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Sayfa üzerinden ayrıca Analiz sekmesi ile bir bölgedeki yıllara göre ana taşınmaz satış sayıları, bölgedeki alım-satım yoğunluğu, bağımsız bölümlerdeki satış ve ipotekli satışlar da görüntülenebiliyor” dedi.

KAT İRTİFAKI KAT MÜLKİYETİ FARKI NEDİR?

Özelmacıklı Kat irtifakı ve Kat Mülkiyeti farkı konusunda da şunları söyledi: “Kat İrtifakı; bir arsa üzerinde yapılacak veya yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak hakkına denir. Kat Mülkiyeti ise tamamlanmış bir yapıda, ayrı ayrı ve müstakil kullanıma elverişli kurulan mülkiyet türüdür. Sonuç olarak bitmemiş bir yapı kat mülkiyetine geçemez. Kat irtifaklı bir yapının belediyeden iskan yani yapı kullanma izin belgesi alması sonrasında, kadastro müdürlüğü tarafından düzenlenen tescil bildirim formu ile yapı kat mülkiyetine geçebilir. Kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapuda bağımsız bölüm numarası bulunur. Bağımsız bölümlere tahsis edilen topraktaki paya ise arsa payı denir. Bu payın taşınmazların değerine göre verilmesi çok önemlidir. Bir yapının kat mülkiyetine geçip geçmediği parselsorgu.tkgm.gov.tr adresinden tespit edilebilir. İ sembolü kullanılarak harita üzerinden yapılacak sorgulamada zemin tipi bölümünden bunu kontrol edebilirsiniz.”

Yorumlar (9)
Yahya 13 ay önce
Oltanın ucundaki zehirli yem.
Bilen 13 ay önce
Zaten cins değişikliği olup/olmadığı anlaşılıyordu. İlk çıktığından beri böyleydi. Neyin kafası bu haber?
E 13 ay önce
Tamamıyla katılmıyorum.mütahitlere ek bi külfet.iskan alınıyor fakat kat mülküyetine geçemiyorduk önceleri,veraset ve harçlar vergisini yatırmadan.buda toplu yattı için vergilerin tamamına yakın miktarı mütahitten çıkıyor.şimdi birde harita müh.onayı çıkartmışlar 2.ci bi para külfeti.
Sessiz 13 ay önce
İlk once tapu fotografi guncellesinki son durumu gozuksun yillar onceki fotoraf cekilmis fotograf arazinin son durumu ne dir belli degil
Deli 13 ay önce
Birde tapuda vezne olsa yada banka ile irtibatlı bir sistem.yıl olmuş 2019 hala poşetlerle para taşıyor millet.niyemi sen paranı almadan imza atarmısın yada imza atmadan para verirmisin.vesselam noter kadar olamadı tapu.para sayma makinası olmalı,kamera altında işlem yapılmalı.İnsanlar sahtekarlara yem edilmemeli.
Hakan 13 ay önce
Alım satımda sıkıntı büyük.geçenlerde ev aldık tapuda paranı aldınmı dedi imza atın dedi.almadık dedik parayı verdik adam sayalım dedi say say bitmiyor ha ya arada sahte para varsa.böyle olmaz en büyük eksiği bu ülkemizin.Yetkililerden çözüm bekliyoruz.
Hakan 13 ay önce
Güzel hayırlı olsun.Alış satış imza para sayma poşette para taşıma ne zaman bitecek.
Mertcan 13 ay önce
Tapuda rüşvetin önüne geçilsin lütfen.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49