Salgında eğitimde ağır bilanço: 936 kolej kapandı

Salgın tüm sektörler gibi özel okulları ve velileri çok zorladı. Son 1 yılda 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi.

GÜNCEL 10.01.2021, 13:49
Salgında eğitimde ağır bilanço: 936 kolej kapandı

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk ve beraberindeki heyet Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'la makamında görüştü.

“Okullar açılmalı”

Özel okullardaki kapanmalar, binlerce öğretmen ve çalışanın işsiz kalması, ücretleri ödemekte zorlanan velilere teşvik verilmesi ve pandemide yüzde 8'den yüzde 1'e indirilen KDV konusuyla ilgili Bakan Selçuk'a rapor sunuldu.

Başkan Öztürk, raporun ayrıntılarını Sözcü’den Sultan Uçar’a şöyle anlattı:

Salgın tüm sektörler gibi özel okulları ve velilerimizi de çok zorladı.

Ekonomik nedenlerle 300 bin öğrenci gitti. Son 1 yılda 936 kolej kapanırken, çok sayıda okul devredildi.

Kapanmalar, binli sayıları geçecek. Her şeye rağmen önümüzdeki yıl planlanmalı.

 Okullar açılmalı, 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime acil alınmalı.

Gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda

Velilerin ödeme yükünün azaltılması için öğrencilere teşvik verilmesini istediklerini ve yüzde 8 KDV uygulamasının salgında yüzde 1'e indirdildiğini belirten Öztürk, "Gelecek yıl ne olacağını Bakan Selçuk'a sorduk. Yetkinin, Maliye Bakanlığı'nda olduğunu bildirdi. KDV konusu hızla netleşmeli. Çünkü, mayısta bütün özel okullar yeni ücretlerini yasaya göre açıklamak zorunda ama kimse ne yapacağını bilmiyor" dedi.

“Zarar etmeyen yok”

“40-50 yıllık ortalama 500 öğrencisi olan köklü okullar dahil borcu olmayan veya zarar etmeyen okul yok” diyen Zafer Öztürk,  okullar kapalı olsa da, stopaj, sigorta primi ödemeler için devlete yüzde 30'u aşkın vergilerin kesintisiz ödendiğini söyledi.

Öztürk, “Okullar, ortalama 4 milyon lirayı kötü gün parasından harcarken, içeri girdi. Birikimi olmayan, kiralık binada ve banka kredisi kullananlar battı ve daha da batacak” dedi.

Veliler ne yapabilir?

Tüketici Kanunu, uzaktan eğitimi sözleşme dışı olduğundan ayıplı sayıyor. Salgın nedeniyle uzaktan eğitim kararını devlet aldığından, ‘mücbir sebep' oluyor.

Yani, uzaktan eğitim ayıplı kabul edilmiyor. Öğrenim ücreti bu nedenle iade edilmiyor.

Yemek, servis ve yüzde 7 KDV fazlasını velilerin koşulsuz alma hakkı var. Ayrıca, uzaktan eğitim dönemi için indirim de isteyebilir.

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ücretine yönetmeliğe aykırı anormal zam yapan özel okulların, bakanlığa şikayet edilmesini istedi.

Sektörün zararı 10 milyar lira

 Türkiye'de 6 bin 110 olan özel okul sayısı son 4 yılda 13 bini geçmişti.

 Salgın döneminde son 1 yılda 936 okul kapanınca okul sayısı 12 bin 164'e indi.

 Özel okullardaki öğrenci sayısı 1.5 milyondan, 1 milyon 221 bin 147'ye geriledi.

Kapanan okulların açtığı ekonomik zararın 10 milyar TL olduğu belirtiliyor.

Yüzde 20 zam yolda

Özel okullarda, 2021-2022 yılı kayıtları başladı. Erken kayıtta yüzde 20'ye kadar indirim imkanı var. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretlerine ortalama yüzde 20 zam yapılması bekleniyor.

Yorumlar (1)
Eğitimci 6 gün önce
Kapanan okulların çoğu pandemi ile alakalı değil, zaten birçoğunun pandemiden önce de öğrencisi yoktu. Başkan acitasyon yapıyor. Bir de kapanan bir kolejin içinde anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu, fen lisesi gibi türler olunca her biri ayrı kurum olduğundan kapanan kurum sayısı kabarık oluyor. İyi ve kaliteli okullar hala devam ediyor.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49