'Peçe ve çarşaf yasak' diyen öğretim üyesine soruşturma

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, peçe ve çarşaflılar hakkındaki söylemleri nedeniyle tepki çeken Dr. Öğretim Üyesi Devrim Ümit hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

GÜNCEL 14.01.2021, 23:40
'Peçe ve çarşaf yasak' diyen öğretim üyesine soruşturma

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, peçe ve çarşaflılar hakkındaki söylemleri nedeniyle tepki çeken Dr. Öğretim Üyesi Devrim Ümit hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Karabük Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi Devrim Ümit'in peçe ve çarşaf hakkında sarf ettiği sözler sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Ümit, online ders sırasında "Kılık kıyafet kanunu peçe ve çarşafı yasaklamıştır. Atatürk döneminde peçe ve çarşaf yasaktı. Şimdi maşallah peçelileri de görüyoruz, çarşaflıları da. Bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor Kılık Kıyafet Kanunu ne oldu? Ben çocukluk döneminde, gençlik döneminde hiç bunlara rastlamadım" ifadelerini kullandı. Kılık ve kıyafet konusunda ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil kullandığı belirtilen Ümit'e çok sayıda kişi tepki gösterdi.

"Ötekileştirme kabul edilemez"

Olayın yaşanmasının ardından Karabük Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Dünyanın 90 farklı ülkesinden 10 bin uluslararası öğrenciyi bünyesinde barındıran, farklılıkları bir zenginlik kabul ederek bir arada yaşama kültürüne sahip olan bir üniversiteyiz. Karabük Üniversitesinde hiçbir bireyin kılık kıyafetinden, düşüncesinden ve yaşama biçiminden dolayı ötekileştirilmesi kabul edilemez" denildi.

Açıklamada, öğretim üyesi hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

Yorumlar (5)
nisa 4 gün önce
peçenin altında kim var ne bileceğiz peki baş örtü değil ki bu
kaya 4 gün önce
Peçeninin altında ne arıyorsun veya neyi bulmayı umuyorsun?
Ömer 4 gün önce
Çarşafın içinde karanlık, karanlığın içinde neler neler aranır, adam gibi din yaşayacaksan yaşayın yoksa da işid i serbest bırakın.
nuri 3 gün önce
Kim nasıl yaşamak istiyorsa yaşasın diye başlayan cümleler 7den 70 e herkesin diline pirsing olmuş. Ama içine icraatta bir birimize saldırıyoruz. Adamın dediği doğru. Hem kanun var hem de farklılık diyorsunuz. hukuk devletindeyiz. bir an önce kılık kıyafet kanunu değiştirilmeli ki bu zata malzeme vermeyelim.
Hasan 3 gün önce
Herkes maske takıyor. Maske takanlardan hengi hesap sorulacak..
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49