Öğrenci devamsızlıkları için MEB harekete geçiyor

Öğrencilerin devamsızlık oranlarını azaltmak için harekete geçen MEB, önümüzdeki günlerde yeni adımlar atacak.

GÜNCEL 12.11.2019, 07:51
Öğrenci devamsızlıkları için MEB harekete geçiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen sene Türkiye'deki öğrenci devamsızlığının mevcut durumunu ortaya koyan bir rapor hazırlayarak, bunun sebeplerini incelemişti. Rapora göre mesleki ve teknik liselerdeki öğrencilerin yüzde 39,81'i 20 gün ve üzeri devamsızlık yaparken onu yüzde 30,96 ile imam hatip liseleri izledi. En az devamsızlık yapanlar ise yüzde 6,21 ile ilkokul öğrencileri oldu. Raporda devamsızlığın sebepleriyle alakalı öğretmenlerin görüşlerine de yer verildi. Öğretmenlerin yüzde 77'si, öğrencilerin temel eğitim kademesindeki devamsızlık alışkanlıklarını lisede de devam ettirdiğini söylerken yüzde 45'i okulun eve uzaklığını sebep olarak gösterdi. Öğretmenlere göre, Güneydoğu Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu, Ortadoğu Anadolu gibi taşımalı eğitim yapan bölgeler ile Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlerde uzaklık önemli bir faktör.

VELİLERLE ÇÖZÜM ARANACAK

MEB, rapordan yola çıkarak Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer alan Devamsızlık Eylem Planı için kolları sıvadı. Eylem planının maddeleri henüz netleşmezken il bazında çalışmalar başladı. Edinilen bilgiye göre okul idareleri tarafından velilerin iletişim bilgileri sistemde güncellenecek. Okul yönetimlerince öğrenci devamsızlıkları sisteme günlük olarak girilecek. Özellikle sabah ve öğleden sonra ilk ders saatlerine geç kalan öğrenciler tespit edilecek. Rehber öğretmenler üç kere geç kalan öğrenci ile önce bire bir görüşecek. Devamsızlığın artması halinde hem öğrenci hem de veliyle birlikte görüşülerek çözümle alakalı tedbirler alınacak.

Bir gün yapılan devamsızlıkta öğrencin velisine bilgilendirme SMS'i gönderilecek. İki gün ardışık veya aralıklı özürsüz devamsızlıklarda öğrenci velisi ile iletişime geçilecek. Öğrencilere okulu sevdirmek ve okula devamsızlığı önlemek için onların ilgisini çekecek faaliyetler gerçekleştirilecek. Masa tenisi, zeka oyunları gibi sportif faaliyetlerin okul içerisinde aktif olarak düzenlemesi ve okul kütüphanelerinin daha aktif hale getirilmesi planlanıyor.

OKUL ÇEVRELERİ DENETLENECEK

Belirli gün ve haftalar için hazırlanan kutlama programlarında devamsızlık yapan öğrencilere de görev ve sorumluluklar verilerek aktif katılımları sağlanacak. Ayrıca öğrencilerin devamsızlık yapmasına sebep olan okul çevresindeki internet kafe, oyun salonları gibi mekanların kolluk birimlerince kontrol edilmesi planlanıyor.

Yorumlar (7)
Ev ziyareti! 8 ay önce
Devamsız öğrencinin evine gidince veli aaa benim çocuk okula gitmemiş şimdi haberimiz oldu bari okula yollayayım diyecek! Bu beklenti bizi üçüncü dünya ülkesi yaptı! Veli okula yollamadığı çocuğunu çocuk gelin mi seyyar satıcı mı çoban mı yaptığını iyi biliyor! Çocuğunu okula yakamayana kes para cezasını ödemezse vatandaşlığını dondur! Olmadı hapse at ! Bak tüm çocuklar tıpış tıpış okula gelmiyor mu? Ama siyasetçi oy kaybederim diye yasal hakkını kullanmayıp öğretmeni ev ziyareti ile sorunu çözmeye yönlendiriyor!
Köyceğizli 8 ay önce
Öğrenci devamsızlığı hak olarak görüyor. Veli de aynı düşünüyor. Okul idaresi ve öğretmenlerin elinde hiç bir yaptırım yok. Bakanlık da sürekli af çıkarıyor. Öğrenci taviz aldıkça fazlasını istiyor. Programlarda görev versen de sorumluluk sahibi olmadığı için son anda gelmiyor ve programı aksatıyor. Tabii olarak da bu gibi öğrencilere görev veremiyorsun. Sorumsuz Veli'nin çocuğu da sorumsuz oluyor. Yönetmelik tam ve tavizsiz olarak uygulanırsa problem çözülecektir. Herkes örgün eğitime devam etmek zorunda değil. Yönetmelik tavizsiz uygulanırsa problem iki yıl içinde çözülecektir.
Hakkı 8 ay önce
Kağıt üstünde göstermelik bir çalışma daha. Anca asta evrak hazırlat.
mahmud 8 ay önce
Her sene sonunda devamsızlıktan kalanları bir defaya mahsus diyerek devamsızlıklarını kaldır ondan sonra da devamsızlığa çözüm ara önce çıkardığınız yönetmeliklerin arkasında durun kendi çıkardığınız yönetmeliği kendiniz yok sayıyorsunuz tabii çocuklar da bunu sonuna kadar kullanıyor,velinin izniyle özürlü saydığınız öğrencinin devamsızlık problemini veli ile nasıl çözeceksiniz anlamadım.
ORTADOGU ANADOLU VE KUZEYDOGU ANADOLU 8 ay önce
Öğrenciyi davet etsen de gelmez. Onun okula gelmeme nedeni öğrenciden kaynaklanmıyor. Nedeni ortadan kaldır veya velisine 222 sayılı kanun u uygula bak nasıl geliyor.
erhan şahin 8 ay önce
Geç gelene haber verecekmiş okul idareleri..500 öğrenciye bir müdür yrdcısıyla nasıl olacaksa. sabah 7de başlasan aramaya gece 10da anca biter.. her gün aynı.. bu arada öğrencilerin sorun çıkarmadığını , sosyalleşmeye gelen velinin bir saat ilgi beklediğini bir kenara bırakırsak. Ha bide sms var.. parasını nereden bulacaksak. klasik ankara yaklaşımı.. yazıyı yazarız sorumluluk okullarda.. sorun çözüldü
isa 8 ay önce
devamsızlıkları ortaokul ve liselerde toplam özürsüz 30 gün olunca özürlüde de sadece raporlu 30 günü geçince otomatikmen sınıfta kalsın ve veli isteği ile mazereti 5 günle sınırlayın 5 günden fazla veli isteğini mazeret saymayın.o zaman toparlanır bu okullar
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49