MHP'den sosyal medya için kanun teklifi

MHP, 'İnternet ortamında yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi' hakkında hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

GÜNCEL 30.04.2020, 15:30 30.04.2020, 16:01
MHP'den sosyal medya için kanun teklifi

Kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, açıklamada bulundu.

Öztürk, özellikle sosyal medya platformlarında dolaşan yalan haberler ve sahte hesaplar yüzünden birçok internet kullanıcısının mağduriyet yaşadığına değinerek, "Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde dahi durum değişmemiş, sahte hesaplar üzerinden yapılan algı yaratmaya yönelik korku salıcı haberler yüzünden zaman zaman toplumda endişeler yükselmiştir. Bu bağlamda, tüm sosyal medya mecraları için 2018'de yapılan genel bir araştırma sonucuna göre Türkiye; 'Sahte habere en çok maruz kalan ülkeler' kategorisinde yüzde 49 ile ilk sırada yer almaktadır. Sosyal medya platformu Facebook'tan yapılan açıklamada; 2018'in ilk 3 ayında dünya genelinde 1,2 milyar sahte hesap silinirken, 2019'un aynı döneminde 2,2 milyar sahte hesap silindiği belirtilmiştir. Tüm dünyanın sahte hesaplarla başı ağrımaktadır" dedi.

KİMLİK NUMARASI İSTEME ZORUNLULUĞU

Teklifin içeriğine de değinen MHP'li Öztürk, "Türkiye'den günlük erişimi 500 binden fazla olan, yurt içi veya yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye'de temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte, sunmuş oldukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilerek Türkiye'de sahte hesap açılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan kimlik numaralarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması öngörülürken, yaptırımlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına ağır idari para cezaları uygulanması da teklifimizde yer almaktadır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (5)
Pargalı Kemal 1 yıl önce
bence interneti tamamen kapatın siz de kurtulun.sosyal medya olmasa vay halimize..neredeyse müjde benzine güncelleme yapıldı deyip 1-2 vatandaşa da zam yapıldığı için teşekkür ettirecek mevcut medya
osmaaann 1 yıl önce
sosyal medyaya TC kimlikle üyelik heralde başka ülkede olmayacak bir deli saçması hangi platform olursa olsun tc leri kendi eliyle giren vatandaşın bilgilerini büyük bir zevkle tutacaktır bu resmen saflık ve kendi ayağına sıkmak gibi birşey lütfen bu alanlarda uzman olmayanlar öneri yada fikir ileri sürmesin.
YILDIRIM 1 yıl önce
Gerçekten çok şahane bir teklif.Kim mert kim namert ortaya çıkar.Ucuz kahramanlık sona erer.Kimse manipülasyon yapamaz.Tebrikler MHP.Tebrikler Halil Bey.
web master 1 yıl önce
öneri güzel fakat internet sunucuları web siteleri için şahane bir arpalık sırf veri toplamak için bile web sitesi kurulur eğlenceli olur çünkü
Ateş 1 yıl önce
Mhp bizim oyumuzla baston oluyor deme hakkımızı elimizden almak istiyor. Komünist rejim gibiler maaşAllah.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49