Metiner: Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin böyle olabileceğini varsaymıyordum

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, partisine ve partili cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik eleştirilerine devam ediyor.

GÜNCEL 12.10.2021, 12:28
Metiner: Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin böyle olabileceğini varsaymıyordum

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, parlamenter sisteme dönüş tartışmalarıyla ilgili olarak Habertürk yayınında açıklamalarda bulunarak, “Siyasi sistemden rahatsız değilim, başkanlık sisteminden yanayım ama başkanlık sisteminin revize edilmesine inananlardanım” dedi.

“Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin ileride telafisi mümkün olmayan birtakım sorunlara neden olabileceğini düşünüyorum” diyen Metiner “Toplumsal barış adına yeni bir formülasyonun mutlaka bulunması gerekiyor. Bu sistemi dengeleyecek başka mekanizmaların da oluşturulması gerekiyor. Söz gelimi, senato gibi, söz gelimi milletvekillerinin doğrudan millet tarafından seçildiği yeni bir seçim sistemi... Siyasal partiler düzenine duyulan ihtiyaç gibi” diye konuştu.

"Bu sistem gelirken böyle olabileceğini varsaymıyordum" diyen Metiner şunları söyledi:

"Başkanlık sistemini destekliyorum fakat parti genel başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı sıfatının aynı kişide birleşmesini sorunlu görüyorum. Cumhurbaşkanının gündelik siyasi polemiklerin içinde olması Türk siyasetini de toplumsal barışı da sanıyorum yorabilir. Bu sistem gelirken böyle olabileceğini varsaymıyordum doğrusunu söylemek gerekirse zaten yeni bir sistem. Denendiğinde eksikleri, doğruları, yanlışları görülür. Dolayısıyla bu sistemin yanlışlığının sürdürülmesi gerektiğine inanmıyorum.

Kimsenin yüzüne maske takmaya gerek yok; partili aidiyet olabilir ama parti genel başkanlığı çok daha farklı bir konu bence. Ayrıca 'senato' dediğimiz olay çok çok önemli. Bir takım atama ve tayinlerin başka başkanlık sistemlerinde olduğu gibi yeniden düzenlenmesi önemli.

Ayrıca da sadece ve yalnızca partiler üzerinden sürdürülen demokratik sistemin doğrudan milletin isteğine göre yeniden revize edilmesi gerekiyor. Madem halk cumhurbaşkanını seçiyor, milletvekillerini de doğrudan kendisi seçebilmeli. Güçlü bir yasama ve güçlü bir parlamento sisteminin devreye girmesi gerekiyor."

Sadece partilerin listesinden Meclise giren milletvekillerinin güçlü yasama organını oluşturamayacaklarını dile getiren Metiner, “Bunun yanında ayrıca güçlü bir senato da yapmamız lazım. Halkın doğrudan seçeceği vekillerle meclisi güçlendirmeliyiz. Güçlü bir yürütmeye duyduğumuz ihtiyacı güçlü bir yasama organıyla tamamlamalıyız yargıyı da her tür siyasi etkinin uzağında tutarak yeniden yapılandıracak bir şekilde yasama ve yargı ile uyumlu bir yargı erkini de oluşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Necati 2 hafta önce
Buda doğru yola gelmişse akparti bitmistir
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49