Memur-Sen: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Hükümet hiç beklemeden yeni bir teklifi çalışmalı. Rakamlar beklentimizi karşılamıyor.

GÜNCEL 12.08.2021, 13:54
Memur-Sen: Rakamlar beklentimizi karşılamıyor

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memur ve memur emeklileri için sunduğu zam teklifini yetersiz bulduklarını belirterek, "Bu teklif, yeni bir teklifi zorunlu kılıyor. Dolayısıyla hükümet hiç beklemeden yeni bir teklifi çalışmalı." dedi.

Memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümet sendikalara zam teklifini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki toplantıyla sundu.

- Memur Sen Başkanı Ali Yalçın: 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumuyla ilgili vaat var

Toplantının ardından teklifi değerlendiren Yalçın, kamu işçilerinin sözleşmesindeki rakam ve oranların herkesçe bilindiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı ayı için yüzde 6 artı 6 teklif ediliyor. Toplamda yüzde 23'lük oran söz konusu. Bunun yanında 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumuyla ilgili vaat var ama içerik henüz söz konusu değil. Refah payına ilişkin iyimser bir cümle söz konusu ama miktar söz konusu değil. Teklifi değerlendirdiğimizde; bu teklif, yeni bir teklifi zorunlu kılıyor. Dolayısıyla hükümet hiç beklemeden yeni bir teklifi çalışmalı."

Yalçın, hükümetin teklifini genişletilmiş başkanlar kurulu toplantısında görüşeceklerini belirterek, "Rakamlar, beklentimizi karşılamıyor, şu an için bu rakamlar bizi tatmin etmiyor. Onun için işçilerle yapılan uzlaşıyı takdir ediyoruz ama kamu işvereninden memur ve memur emeklileri için sundukları rakamları unutmalarını ve yeni bir rakamı teklif etmelerini istiyoruz." dedi.

Kamu- Sen: Teklifler üst seviyede revize edilmesi gerekir

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, hükümetin memur ve memur emeklileri için sunduğu zam teklifiyle ilgili olarak, "Bu teklifin mutlaka revize edilmesini ve beklentilerimizi karşılayacak bir artışla masaya gelinmesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümet sendikalara zam teklifini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki toplantıyla sundu.

Toplantının ardından Bakanlık bahçesinde basın mensuplarına teklifi değerlendiren Kahveci, Türkiye Kamu-Sen olarak, teklifi yeterli bulmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Gerçekleşen enflasyon yüzde 19. Dolayısıyla yüzde 19 enflasyon varken bir sonraki yıl için yüzde 11'lik ücret artışı teklifi sunmak çok doğru ve hakkaniyetli bir yaklaşım olmasa gerek. Bu teklifin mutlaka revize edilmesini ve beklentilerimizi karşılayacak bir artışla masaya gelinmesini istiyoruz. Teklif edilen rakam, bizim tarafımızdan kabul görmeyecektir. Yakın zamanda yeni teklif gelir ve memuru, memur emeklisini memnun edecek bir toplu sözleşmeyi imzalamış oluruz."

Kahveci, 3600 ek göstergenin bu sözleşme döneminde bir karara bağlanmasını kıymetli olduğunu ifade ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in sözleşmeli personelin kadro durumunun da karar bağlanacağı yönündeki açıklamalarının önemli olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (6)
Sefalete Devam, 2 ay önce
Dağ fare doğurmaya devam ediyor, sefalete devam.Bunca yıl okumanın bedeli açlık sınırında yaşamak.
KAYA 2 ay önce
boşuna BAĞIRMAYIN HİÇBİR ETKİNİZ YOK EKMEĞİN FİYATINI BİLMEYEN HAKEM HEYETİ NE DİYORSA O OLACAK 3600 HÜKÜMETİ BİTİRECEK HÜKÜMET KENDİ AYAGINA KURŞUN SIKTI
Eren 2 ay önce
Ali bey kıvırmaya başladı herşey yüzde iki yüz zamlandı verilen istenileni dörtte biri utanın artık en az yüzde 10 olmalıdır
ali 2 ay önce
daha seyyanen zammı bile vermemişler.yazıklar olsun.önce zararlarımızı tazmin edin.sonra oransal artışı isteyin.ama ben seçimde görüşeceğim.enflasyon yüzde 20lerde nerdeyse bize yüzde 11 yuh diyroum artık ya.oy verirsem namerdim.
Adil Düzen 2 ay önce
3 buçuk tan fazlasını bünye kaldırmıyor:)
Salum 2 ay önce
Artık ıstıfa edin ali bey yeter artık millet bıktı sizden defolun gıdın yazıklar olsun.mılletı perişan ettiniz
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49