Memur-Sen'in talebi ortalığı karıştırdı! Memur zammı öncesi büyük tartışma...

Kamu personeli arasında aidat tartışması başladı. Memur-Sen'in, sendikaya üye olmayan memurların da aidat ödemesi gerektiğine ilişkin sözleri, diğer sendikaların tepkisine neden oldu. İşte detaylar.

GÜNCEL 29.03.2019, 12:51
Memur-Sen'in talebi ortalığı karıştırdı! Memur zammı öncesi büyük tartışma...

Kamu-Sen ve KESK’i sözleşme masasında istemeyen Memur-Sen, şimdi de kendine üye olmayan memurların dayanışma aidatı ödemesini talep etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu kez de kendi üyesi olmayan memurların toplu sözleşmeden yararlanabilmesi için kendilerine “dayanışma aidatı” ödemesini istedi. Yalçın, daha önce de Kamu-Sen ve KESK’i toplu sözleşme masasının dışında bırakmaya yönelik hamleler yapmıştı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’na göre, kamu çalışanları ile hükümet arasındaki toplusözleşme görüşmelerinde masada sendikaların heyet başkanlığını en fazla üyeye sahip konfederasyon yapıyor. Bu da şu anda Memur-Sen. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu kez toplusözleşme masasında yetkili ile yetkisizin aynı masada oturmasının ve arak “dayanışma aidatının” yaşama geçirilmesini istedi. Dayanışma aidatının sendikacılığın olmazsa olmazı olduğunu belirten Yalçın, şöyle devam etti:

YASALARDA YOK

“Biz o masada yeni kazanımlar elde etmek için mücadele verirken ‘sendika ne işe yarar?’ diyenler var. Sendikalı olmadığı halde sendikanın gayretiyle kazanılan haklardan yararlanmak adil değil. Bu yüzden önce dayanışma aidatı ödenmeli ve ‘sendika ne işe yarar’ın cevabı o zaman verilmeli.” Ağustosta başlayacak yeni toplusözleşme dönemi öncesi bu öneri tartışma yarattı. Çünkü memur toplu sözleşme mevzuatında “dayanışma aidatı” yok. Yasa değişikliği gerekiyor. Ayrıca dayanışma aidatının dünyada da çok kabul görmediğine dikkat çekiliyor. Ayrıca böylesi bir durumda diğer konfederasyonların da bir anlamı kalmayacak.

 Son istatistiklere göre 2 milyon 473 bin 461 memur var. Memur-Sen’in üye sayısı 1 milyon 10 bin 298, diğer konfederasyonların üye sayısı 1 milyon 463 bin 163 kişi.

Kaynak-Cumhuriyet

Yorumlar (36)
KKKK 2 yıl önce
Sanki bu haberi gören de der ki Memur-Sen çok büyük kazanımlar elde etti. Siz olmasanız da bu aldığımız zamları ve hakları zaten alacaktık. Siz ekstra ne kazandırdınız. Kendi menfaatlerinizden hariç hep kendinize. Ne oldu üye sayınız mı düşmeye başladı.
gemi su almaya başladı 2 yıl önce
üyeler artık tek tek gemiyi terk ediyor artık samimiyetiniz kalmadı aldıgınız 3.5 zam ortadayken sendikacılıkmı yaptığınızı sanıyorsunuz bir de aşil tendonu müdürleriniz var ona hiç girmeyeyim
davut 2 yıl önce
samimiyetsiz bir sendika
genel merkeze 2 yıl önce
kibirli başkanlarınız yüzünden üyeler tek tek gidiyor gen merkez yöneticileri ve şube başkanlarınıın cilalı ayakkabıları gözlerini kör etmiş durumda yazık ki ne yazık
ben ebs den istifa ettim 2 yıl önce
yaptıklarını doğru bulmuyorum. iş güvencemiz tehlikede hala yancılık yapıyorlar üç buçuk zamma imza atıyorlar.
Eğitimci 2 yıl önce
Sayın Ali YALÇIN 0,5 puanlık farkı kazanım olarak görüyorsanız bu sizin zayıflığınızı gösterir vede zayıfsınız. %3 kalemi doldurmazken % 3,5 atarak kalem hemen doldu. iki açıklama arasında ne oldu da kalem hemen doluverdi bunu açıklayın. Bu arada siz nereleri doldurdunuz onu açıklayın. imza attığınız toplu sözleşmede zaten enflasyon farkı verilir yazıyorken aralık ayında gereksiz bir açıklama yaparak memurlara enflasyon farkı verilmelidir diye çıkıp konuştunuz. Sadece laf kalabalığı yaptınız üyeleriniz de sizi alkışladı başkanımız hakkımızı istiyor diye. Toplu sözleşmede memurları 0,5 farka satarak ne kadar kazandınız veya ne vaadleri aldınız. Gündoğdu gibi bir sonraki seçimde bir koltuk mu kaptınız....
olur 2 yıl önce
ali bey sendika üye aidatlarıyla gen bşk yardımcılarınız halay çekip göbek atıyor paralar galiba yetmedi diyarbakır olayı hakkındada bir açıklama yapmadınız sanırım göremedim de açıklama
ak 2 yıl önce
memur sen yaptığı kazanımlar ve zam oranları ortada dır kimse bedavacı olmasın her hizmetin bi ücretin olmalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49