Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın : “Enflasyonla Mücadele Maaş Artışıyla Yapılmalı”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bir kez daha hükümete seslendi ve memurlar maaşlarına iyileştirme yapılmasını istedi.

GÜNCEL 03.02.2021, 13:54
Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın : “Enflasyonla Mücadele Maaş Artışıyla Yapılmalı”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bir kez daha hükümete seslendi ve memurlar maaşlarına iyileştirme yapılmasını istedi.

Sosyal medya hesabından çağrıda bulunan Yalçın, Ocak ayı enflasyonu ile Hakem Kurulunun daha önce vermiş olduğu %3’lük zammın yarısından fazlasının eridiğini söyledi. Yalçın, “Ocak ayı enflasyonu %1,68 Kamu İşvereninin ve Hakem Kurulu’nun birinci 6 ay için verdiği zam %3 Hakemin zammının %56’sı Ocak ayı enflasyonu tarafından geri alındı” diyerek enflasyon rakamlarının bu şekilde devam etmesi halinde memurların aldığı zammın 3. aydan itibaren tamamen enflasyona yenileceğini söyledi.

2020’de; %4+%4 Hakem zammı, %14,60 yıl sonu enflasyonu, %6,08 toplam enflasyon farkı tablosu olduğunu hatırlatan Yalçın, 2021’de de benzer bir tablo oluşması için önerilerini sıraladı.

Öncelikle 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere seyyanen zam yapılması gerektiğini belirten Yalçın, ayrıca enflasyon oranının hakem zammını geçtiği aydan itibaren ise enflasyon farkı zammı yansıtılmasını istedi. “Enflasyonla mücadele maaş ve moral kaybıyla değil, maaş ve moral artışıyla yapılmalı” ifadelerini kullanan Yalçın, 2020 yıl sonu enflasyonunun ve 2021’in ilk enflasyon oranının, kamu görevlilerine en düşük devlet memur maaşının %10’u oranında (400 TL) Ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen zam yapılması teklifinin gerekliliğini teyit ettiğini belirtti.

Ağustos ayında gerçekleştirilecek 6. Dönem Toplu Sözleşme’ye değinen Yalçın, “Kamu İşvereni ve Hakemi 5. Dönemdeki enflasyon hesabı hatasına ve makul teklifleri göz ardı etme yanlışına düşmemeli. Hem 2020 hem de 2021’de enflasyon oranı bazlı çok fazla veriye sahip durumdalar” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (22)
Kamu 5 ay önce
Bu patıranmalar boşuna, ilave en az % 5 zam al, alkışlayalım seni Ali
Turan 5 ay önce
Zammı onlar belirleyecek ve sendika seyredecekse sendikaya ne lüzum var? Masada yer almayacağınızı şimdiden ilan edin diyeceğim ancak siz gece yarısı imza için ayaklarına giden bir başkansınız:(
EĞİTİM BİR SEN ÜYESİ 5 ay önce
Adam boş alanda top çeviriyor. Kaçak güreşiyor. Mademki böyle diyor şunu da dese ya: Memuru üzen iktidarı memur da üzer! Niye bunu diyemiyor. Hesapları olduğu için mi? Arka bahçe yaptığı için mi sendikayı?
Buyur burdan yak 5 ay önce
Sendika üye aidatları arttirilsin. Bu pahalilikta 28 bin maaş kime yeter!!!! Her başkana bir audi çokmu? Memurlar gariban başkanları neden düşünmez!!!
Mehmet 5 ay önce
Şu adam da olmasa ne olacaktı bu memurun hali Tek başına mücadele ediyor Artık buçuk bi artışı hak etti
Kamil 5 ay önce
Bunlari sosyal medya hesabindan ben de dile getiririm ustelik bu is icin 30-35 bin tl maas da almam. O zaman senin yapman gereken bu degil Ali. Aldigin maasin hakkini ver bunu isteyecegin adres belli. Yuzdelik zammin balli burokrata faydasi var. Seyyanen 500 lira zam olsun gariban mermura faydasi olsun.
E-dost 5 ay önce
Ağustos ayındaki tiyatroya hazırlık!!!
Tufan 5 ay önce
Boş konuşan bir sendikacı, konuşma icraat yap grev iş bırakma eyleme geç
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49