banner1990

banner1989

MEB Bakanı Selçuk: Bütün okullar bir havuzda toplanacak.

MEB Bakanı Selçuk: Bütün okullar bir havuzda toplanacak. Kaliteli eğitim verenler diğer eğitim kurumlarına örnek olacak

GÜNCEL 14.03.2019, 09:19
MEB Bakanı Selçuk: Bütün okullar bir havuzda toplanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında 'Okul Profili Değerlendirme' projesini açıkladı. Eğitim kurumlarının gelişimini temel alan projeyle, okullar, belirli ölçütlere göre, öğrenme analitiğinden okullar arası başarı farkına, sosyokültürel faaliyetlerden gelişim planlarına kadar geniş bir perspektifle bütünsel olarak ele alınacak. Okulları birbiriyle kıyaslamadan, kendi gelişimi üzerinden değerlendirmeyi amaçlayan çalışmanın hedefi, aralarındaki imkan ve başarı farkının azaltılmasıyla imkan eşitliği sağlamak ve eğitimin niteliğini artırarak bütün okulları yukarıya taşımak... Doğru müdahaleyi yapabilmek için öncelikle veriye dayalı sorunu görebilmek ve teşhisi doğru koyabilmek adına MEB sistemle bütünleşecek 'İyileştirme Ekipleri' oluşturacak. Önümüzdeki öğretim yılı başında illere atanılan uzmanlık kategorileri söz konusu olacak.

İYİ ÖRNEKLER HAVUZU OLUŞACAK

Çalışmada ortalama 50 ölçüt olacak. Ölçütlerin hepsi izlenebilir, değerlendirilebilir ve uluslararası literatürde dikkate alınan kriterlerden oluşuyor. Her bir yönetici, kendi okulunun fotoğrafını, röntgenini, MR'ını çok net olarak görme imkanına kavuşuyor. İyi örnekler havuzu ile bütün okullar birbirini takip edecek. Haftalık, aylık ve yıllık eylem planları oluşturulacak. Uygulamalar izlenecek, değerlendirilecek ve desteklenecek. Bakanlık imkan ve kaynakları her okula ihtiyacı oranında adil olarak dağıtılacak. Şartları elverişsiz olan okullara pozitif ayrımcılık yapılarak imkanı görece daha iyi olan okulların gelişimi de ihtiyaçları doğrultusunda desteklenerek ve iyileşme sürdürülebilir kılınacak.

ARTIK ADIM ATMA SAFHASINA GEÇTİK

Tanıtım toplantısı öncesi görüştüğümüz Bakan Ziya Selçuk "Artık anlattığımız hadiseleri uygulamaya koyma dönemine geçtik" dedi. Okul Profili projesini oldukça önemseyen Bakan Selçuk şunları söyledi: Aile toplumun ana çekirdek sistemi olması gibi okul da eğitim sisteminin ana çekirdeği... Şu anda böyle bir altyapı olmadığı için okul, ne iyi ne kötü, ne yapması gerektiğini çok da bilmiyor. Okullarda öğrenci başına düşen ödemeyi hesaplayarak, okullar arasındaki harcama farklarını ortadan kaldıracağız. "Öğretmene yatırım yapmadan başarı sağlayamayız" diyen Selçuk, geçen hafta Paris'te OECD merkezinde düzenlenen toplantının detaylarını da anlattı. Selçuk "Karşılıklı olarak eğitimsel konuların ve sorunların nasıl çözüleceği üzerinde bir çalışma yaptık. OECD ekibi bizimle çalışmak istiyor. Her türlü desteğe hazırlar" diye konuştu.

Mahmut Özay

TÜRKİYE

Yorumlar (8)
m.alp 1 yıl önce
Ha gayret... Yavaş adam... Söz var icraat yok.
Ahmet 1 yıl önce
Bakanımız güzel konuşuyor ana bunlar olmaz Taşrada bir ilçe ile Ankara Çankaya daki okulu eşitleyebilmek Çankaya’daki vatandaşla ilçedeki vatandaşın ekonomik şartlarını ve ilçe ile Çankaya’nın şartlarını eşitlenmesi gerekiyor aksi taktirde diğerleri havada kalır bir okulu kaliteli kılan tek başına kadrosu ve fiziksel şartları değil bir bütün o yüzden bunlar tüm MEB projeleri gibi havada kalır 1-2 yıla biter
Ahmet 1 yıl önce
Sayın bakan güzel konuşuyor sahadan bir kişi olarak bu kriterler parayla eşitlenecek şeyler değil bu tamamen sosyal ekonomik yapıyı ilgilendiren bir durum dolayısıyla Taşra da bir ilçedeki okulla Ankara Çankaya’daki okulu fiziksel şartlar
öğretmen 1 yıl önce
yav he he
Demet 1 yıl önce
İnşAllah hayırlısı olur okullarda düzgün ne eğitim var nede öğretim
Onuncu köy 1 yıl önce
3600 ne oldu sayın Bakanım? 2.yüz günlük süre 5 gün sonra dolacak da !....
ali 1 yıl önce
şimdi bir havuzda değilmi .farklı yerdelermi
Hilal 1 yıl önce
Demet! Şen niye öğretmen olmadın yoksa kapastenmi yetmedi?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49