Kimlik ve pasaportlarla ilgili yeni düzenleme

Kimlik ve pasaportlarla ilgili çok önemli düzenleme Meclis'e sunuldu.

GÜNCEL 19.11.2019, 08:03
Kimlik ve pasaportlarla ilgili yeni düzenleme

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan,  İçişleri Bakanlığına ilişkin uyum düzenlemelerini içeren kanun teklifi TBMM  Başkanlığına sunuldu.  AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin, mahkeme kararı  olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi uygulamasının 3 yıl uzatılması,  "gazi" ve "şehit" unvanlarının derneklerin isimlerinde izinle kullanılması,  ihracatçılara verilen hususi pasaport hakkı süresinin 4 yıla çıkarılması gibi  düzenlemeleri de içerdiğini bildirdi. İçişleri Bakanlığına ilişkin bazı düzenlemeleri öngören Bazı  Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun Teklifi'nin 95 maddeden oluştuğunu bildiren Muş, teklifle Emniyet Genel  Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığını  ilgilendiren konularda çeşitli düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Kasım 2017'de getirilen mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı  değişikliği yapılabilmesi düzenlemesinin vatandaşlardan yoğun talep gördüğünü  hatırlatan Muş, "Yoğun talebin devam etmesi nedeniyle bunu 3 yıl daha uzatıyoruz  ve 3 yıl da Cumhurbaşkanımıza bunu tekrar uzatma yetkisi veriyoruz.  Cumhurbaşkanımız da 3 yıl uzatırsa yani 2025 yılına kadar mahkeme kararı  olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi imkanı devam edecek." dedi.

Düzenlemeyle, Türk vatandaşlığından çıkarılan anne ve babaların  çocuklarının vatandaşlığının da otomatik olarak düşmesinin önüne geçileceğini  dile getiren Muş, bu çocukların vatandaşlığını koruma hakkı getirileceğini  aktardı.

İhracatçıların rekabet gücünü artırmak, dış pazarlarla daha güçlü  ilişkiler kurmalarını kolaylaştırmak amacıyla ihracatçılara verilen hususi  pasaport hakkı süresinin 2 yıl olduğunu hatırlatan Muş, belli bir ihracat  rakamını yakalayan iş adamlarına verilen yeşil pasaport hakkı süresinin 4 yıla  çıkarılmasını teklif ettiklerini bildirdi.

"Gazi" ve "şehit" kavramlarının Türk milleti için önemli olduğunu  vurgulayan Muş, "İçişleri Bakanlığına 'şehit' ve 'gazi' isimlerinin derneklerde  kullanılmasıyla ilgili yetki veriyoruz. Herhangi bir dernek bundan sonra 'gazi'  ve 'şehit' kelimelerini kullanacaksa İçişleri Bakanlığından izin almak zorunda  kalacak." diye konuştu.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49