Kamuda harcamalara yakın takip! Taşıt alımına 3 yeni kriter geliyor

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, en çok 'savurganlıktan kaçınmayı' ihmal eden kamu görevlilerine yönelik etik ihlali kararları verdi. Kamuda harcamaların kontrol altında tutulması için taşıt alımı ve kiralanmasında 'düşük maliyet', 'zorunlu ihtiyaç' ve 'yerli üretim' kriterleri öne çıkacak.

GÜNCEL 16.03.2021, 07:53
Kamuda harcamalara yakın takip!  Taşıt alımına 3 yeni kriter geliyor

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre: Kamu Görevlileri Etik Kuruslu, 2020 yılında 'Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri' arasında yer alan 'savurganlıktan kaçınma' ilkesinin 25 kez ihlal edildiğini belirledi. Kurul, söz konusu kararlarında kamu binalarının, taşıtlarının, mallarının kullanımında israf ve savurganlıktan kaçınılmadığına hükmetti. Kurul, kamu görevlilerinin binalar, taşıtlar, kamu malları ve kaynaklarını kamusal amaçlar ve hizmet gerekleri dışında kullanılmasını yasaklayan ilkenin de yine aynı dönemde 21 kez ihlal edildiğine karar verdi. Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomi reformlarının hayata geçirilmesi kapsamında kamu harcamalarının önceliklendirilmesi ve kaynakların etkin kullanımının gözetilmesi planlanıyor. Kamu kurumlarının performansının değerlendirilmesi ve sağlıklı mali sıkılaştırma uygulamalarının yürütülmesi için kurumların harcamaları gözden geçirilecek. Kamuda taşıt alımına ve kiralamasına izin verilmeyecek, bakım maliyetlerinin düşük tutulması sağlanacak.

HARCAMALARA YAKIN TAKİP

Zorunlu hallerde taşıt alımı veya kiralamasında en ekonomik yöntemin seçilmesi sağlanacak. İhtiyaç analizi sonucunda alınmasına karar verilen araçlarda yabancı yerine yerli üretime öncelik verilecek. Kamudaki harcamalar ve alımlar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Beştepe'nin koordinasyonunda takip edilecek.

Yorumlar (4)
Ayhan kurt 1 ay önce
Hani itibardan tasarruf olmazdı bir zamanlar benim memurum isini bilir vardı şimdi itibar ne oldu gavurun parası bitti mi unutmayın gavurun parasını yiyen küreği sallar andimizla tekrar o küreği ele aldınız bidon kafaya selam çakıyorlar güya bree gafiller
YILDIRIM 1 ay önce
Daha düne kadar kamuda araç israfı ve debdebesinden bahsedenlerin,imkan verilince neler yaptığını hepimiz görüyoruz.2 trilyonluk araca binen vali,belediye bşk.milletvekili,bakan vs.karnını zor doyuran halka "hizmet yarışı"edebiyatı yapmasınlar.
Carlo 1 ay önce
Bırakın bu palavraları milletin parası deniz yemeyen enayi
vatandaş 1 ay önce
salgın olmasaydı acaba kamuda taşıt tasarrufu yapılacakmıydı
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49