KAMU-SEN: BU TEKLİF YETERLİ DEĞİLDİR

6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinin bugünkü oturumunda hükümet tarafı kamu çalışanlarına yönelik ilk zam teklifini açıkladı. Buna göre, 2022 yılı için yüzde 5+6 2023 yılı için ise 6+6 teklif sunuldu.

GÜNCEL 12.08.2021, 14:06 12.08.2021, 14:09
KAMU-SEN: BU TEKLİF YETERLİ DEĞİLDİR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, toplu sözleşmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mustafa Tümer ve teknik heyetimizin hazır bulunduğu Toplu sözleşme görüşmelerinin bugün yapılan oturumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin 2022-2023 yılına ilişkin hükümetin zam teklifini konfederasyonlar ve kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre hükümet kanadı, 2022 yılı için yüzde 5+6 , 2023 yılı için ise 6+6 teklifi konfederasyonlara iletti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, refah payı uygulamasının da bu toplu sözleşme sürecinde gündeme geleceğini ifade etti. 

KAHVECİ:  BU TEKLİF YETERLİ DEĞİLDİR

Teklifin ardından basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Hükümet bugün ilk teklifini masaya getirdi. Uzun yıllardır beklediğimiz 3600 ek göstergenin bir takvime bağlanması noktasındaki ifadelerini önemsiyoruz.

Sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesi noktasındaki talebimizin olumlu karşılanmasını ve bu masada çözülmesi yolunda yapılan açıklamaları kıymetli buluyoruz. 

Yardımcı hizmetli arkadaşlarımızın kadroya alınması, bayram ikramiyesi, vergi dilimleri gibi 51 maddeden oluşan tekliflerimizle ilgili müzakereler ise devam ediyor.

YAKIN ZAMANDA REVİZE EDİLMİŞ YENİ BİR TEKLİF BEKLİYORUZ

Hükümetin verdiği teklifi Türkiye Kamu-Sen olarak yeterli bulmuyoruz. Şu an itibariyle gerçekleşen enflasyon %19 iken bir sonraki yıl için %11’lik bir ücret artışı teklif etmek hakkaniyetli değil. Bu tekliflerin üst düzeyde yeniden revize edilmesi, bizim beklentilerimizi karşılayacak, memurun emeklinin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılara çare olacak bir ücret artışı bekliyoruz. Teklif edilen rakamın bizim tarafımızdan kabul görmesi mümkün değil.   Yakın zamanda yeni bir teklif bekliyoruz.  

20 MİLYON İNSANI İLGİLENDİREN BU SÜRECİN UZLAŞMAYLA SONUÇLANMASINI TEMENNİ EDERİZ

Önümüzdeki yıl hedeflenen enflasyonun hiçbir zaman bu ülkede tutmadığını hepimiz biliyoruz. Ekonomik sıkıntılarımızı giderecek 2. Teklifi bekliyoruz. Mali konular dışındaki taleplerimizle ilgili de mutlaka mesafe alacağımızı düşünüyoruz. O müzakereler de devam ediyor. İnşallah 6 milyon memur ve emekliyi, 20 milyon nüfusumuzu ilgilendiren toplu sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasını temenni ederiz. Bu durum kamu işveren tarafının elinde olan bir şey.  Refah payı uygulamasını da bu sene uygulamaya geçirmemiz lazım.  Dün yapılan toplu sözleşmede hizmet zammı diye refah payı uygulaması getirildi. Geçmiş yılların telafisinin karşılanması noktasında istediğimiz 600 lira seyyanen zammın da hayata geçirilmesini istiyoruz.  Bu sürece kadar yaşananları Konfederasyon olarak Başkanlar Kurulu toplantımızda değerlendireceğiz. Hükümetin mevcut teklifi revize etmesi noktasında da çağrılarımızı hem sosyal medya aracılığıyla hem de alanlarda tüm illerimizde bir kez daha sürdüreceğiz” dedi.

Yorumlar (15)
Bilal Menteş 1 ay önce
Resmi enflasyon 17 bize yansıyan enflasyonun 45-50 olduğu bir dönemde bu teklife alay etmek denir.
Haluk 1 ay önce
Masaya oturmayın,biraz şeref haysiyet varsa masayı terk edin aksi halde biz sizi terkedecegiz
aras 1 ay önce
yazıklar olsun.sen ilk önce seyyanen zammı mı var.geçinemiyor memur kardeşim.alım gücümüz düştü.seçimde görüşeceğiz
ACER 1 ay önce
BOŞUNA BAĞIRMAYIN SENDİKALARIN HİÇBİR ETKİSİ YOK SENDİKALAR BY PAS HAKEM HEYETİ NE DİYORSA O OLACAK SENDİKALARDA DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSUN KOLTUK KAVGASI VS VS VS VS
Ferdi Tayfur 1 ay önce
Kamusen bu görüşmelere dahil olarak hata yapıyor.Madem ki Memur-sen yetkili sendika bırakın onlar uğraşsın.İstedikleri zammı alamayınca sizi günahlarına ortak edecekler.Kafayı kullanın biraz..
Erkan 1 ay önce
Bence tüm sendikalar kapanmalı.nasilsa enflasyon oranında zammı veriyorlar. Böylece sendikalarin işgal ettiği binalar yatırılan aidat tasarruf olarak geri döner
muallim 1 ay önce
hedeflenen değil oluşan enflasyona göre zam istiyoruz. çünkü hedefleriniz hiç tutmuyor sayın hükümet
BAYRAKTAR 1 ay önce
TEKLİFİN YETERLİ OLMADIĞINI HAKEM KURULU HEYETİNİN DE SON KARARI VERECEĞİNİ BİLE BİLE DİĞER SENDİKA TOPLU SÖZLEŞMEYİ BECEREMEDİ DEMEYE UTANMADINIZMI SİMDİ DEVLET RİCALİNİN VERDİĞİ ZAM İLE HER İKİ SENDİKA BERABER KARŞILAŞTINIZ NE DİYECEKSİNİZ BAKALIM
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49