İlköğretim Okullarında Karne Uygulamaları İçin Yapılacak İşlemler

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İlköğretim Kurumlarında 1. Dönem için yapılacak ölçme ve değerlendirme uygulamaları İle İlgili yapılacak işlemleri tek tek açıkladı.

GÜNCEL 14.01.2021, 11:30 14.01.2021, 11:39
İlköğretim Okullarında Karne Uygulamaları İçin Yapılacak İşlemler

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İlköğretim Kurumlarında  1. Dönem için yapılacak ölçme ve değerlendirme uygulamaları İle İlgili yapılacak işlemleri tek tek açıkladı.

İşte o işlemler

Millî Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve ortaokullarda birinci dönem karneleri hazırlanırken salgın koşullarının ortaya çıkardığı gereksinimler nedeniyle öğrencilerin yararını göz önünde bulundurmuş, uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıda belirtilen düzenlemeleri yapmıştır.

Dönem sonu puanları sadece ders etkinliklerine katılım ve varsa proje puanı ile oluşturulacağı için ders etkinliklerine katılım puanı verilirken ilköğretimin, öğrencilerin öğretim programlarında öngörülen derslerin ve çalışmaların ortak katkısıyla ilgi ve yetenekleri ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak görüleceği, bu durumun salgın süreci ve öğrencilerin üstün yararı doğrultusunda bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği konusunda açıklamalar yapılmıştır.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı belirlenirken ilkokul 4 üncü sınıf, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan sınavlar dönem sonu puan hesaplamasına dâhil edilmeyecektir.

İlkokullarda;

1 inci, 2 nci ve 3 üncü sınıflarda dönem sonu işlemleri ile ilgili bu güne kadar yapıldığı şekliyle uygulanmaya devam edilecektir. (öğrencilerin ders etkinliklerine katılım ve diğer kazanımları değerlendirilerek “çok iyi”, “iyi”, “geliştirilmeli” şeklinde karne oluşturulacaktır.)

4 üncü sınıflarda sadece ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacaktır. Varsa girilmiş olan sınav puanları okul müdürlükleri tarafından silinecektir. Ancak velinin 21.01.2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne başvurması hâlinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanlar dönem puanı hesaplamasına dâhil edilecektir.

Tüm öğrencilere ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir. İlköğretimde karnelerin oluşturulması sürecinde öğrencilerin davranış notları da girilecektir. Ayrıca bu süreçte öğretmenlerden öğrencilere verdikleri ders etkinliklerine katılım puanına ilişkin herhangi bir belge talep edilmeyecektir.

Ortaokullarda;

5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıflarda dönem puanı sadece ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile oluşturulacaktır. Varsa girilmiş olan sınav puanları okul müdürlükleri tarafından silinecektir. Ancak velinin 21.01.2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne başvurması hâlinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanlar dönem puanı hesaplamasına dâhil edilecektir.

İlkokul ve ortaokullarda karne basımı ve dağıtımı yapılmayacak olup karneler elektronik ortamda erişime açılacaktır.

Tüm öğrencilere ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir. İlköğretimde karnelerin oluşturulması sürecinde öğrencilerin davranış notları da girilecektir. Ayrıca bu süreçte öğretmenlerden öğrencilere verdikleri ders etkinliklerine katılım puanına ilişkin herhangi bir belge talep edilmeyecektir.

Yorumlar (7)
Zeki Taşkın 2 hafta önce
Bu bakanlık ne yaptığının farkında değil. Yazılı notları sayılmasın tamam. Öğrenci hiç bir şekilde uzaktan eğitime katılmıyor. Yada çok ama çok az katılıyor. Verilen proje benzeri çalışmaları da yapmadı. Bu öğrenci nasıl not verilecek ?????
zeki 2 hafta önce
Sayı adaşım meslektaşım kanaat notu verilecek bu olağanüstü dönemde en az 45 bence
Müdür 2 hafta önce
Bakanlık ne yapsa beğenmiyorsunuz. Bu kargaşada ne yapabilirdi? Ne öneriyorsun?
GERÇEKÇİ 2 hafta önce
Ne yapmalıydı? Mesela ..
ADALET 2 hafta önce
Doğrusu yapılmıştır. Tebrik ederim. Uzaktan eğitime disiplinli bir şekilde katılan öğrenci ile imkansızlık içinde bulunup uzaktan eğitime katılamayan öğrenciyi üzmeyecek, dengeleyecek formül öğretmenin vicdanına ve adaletine bırakılmıştır.
Ramazan 2 hafta önce
Boşuna uğraşıyoruz.Derse katılımla not da iptal edilip ikinci dönemde verilecek notlar geçerli olacak.Boş durma boşa çalış.
Kimbilir 2 hafta önce
Güzel bir uygulama olmuş. Özellikle veli isteğine bırakılması isabet olmuşşş
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49