Güney Kore'den Apple ve Google'a şok: Uygulama içi ödemeyi yasakladı

Güney Kore’nin Google ve Apple gibi şirketlerin uygulama içi ödeme tekelleşmesini yasakladığı bildirildi.

GÜNCEL 31.08.2021, 18:44
Güney Kore'den Apple ve Google'a şok: Uygulama içi ödemeyi yasakladı

Güney Kore meclisi, Google ve Apple gibi dev teknoloji şirketlerine ait uygulama mağazalarının, uygulama geliştiricilerini uygulama içi ödeme yapmaya zorlamalarını yasaklayan düzenlemeyi onayladı.

Yasal düzenlemeye göre, teknoloji şirketlerinin ödeme konusunda tekelleşmeleri yasaklanırken, adil bir rekabet ortamı sağlanması için uygulama geliştiricilerine alternatif ödeme yolları sunulması zorunlu hale getirildi.

Düzenlemenin, teknoloji şirketlerinin yeni geliştirilen uygulamaları onaylama konusunda makul bir gerekçesi olmayan gecikmeleri de yasaklayarak uygulama geliştiricilerini şirketlere karşı korumayı amaçladığı belirtildi.

Apple ve Google gibi teknoloji devlerinin, uygulama geliştiricilerini uygulama içi ödeme yapmaya zorlayarak yüzde 30’a kadar komisyon alması yoğun eleştirilere neden olmuştu.

Şirketler, söz konusu komisyonların uygulama mağazalarını ayakta tutma maliyetlerinin karşılanmasına yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Söz konusu yasal düzenleme devlet başkanı tarafından imzalanarak yasalaşırsa Güney Kore bu konudaki tekelleşmeye karşı tedbir uygulayan ilk ülke olacak.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49