Donald Trump Kudüs hakkında skandal çıkışlarını sürdürdü! İsrail lehine şok paylaşım...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald J. Trump dün Kudüsle ilgili Türkiye'nin de tepkisini çeken skandal çıkışını ve bu yöndeki açıklamalarını sürdürdü. Son dakika olarak duyurulan açıklamanın ardından Trump kendisine ait Twitter adresinden yaptığı çıkışta önce ''Her zaman İsrail'in ve Yahudi halkının yanında olacağım'' derken bir de skandal paylaşım yaptı.

GÜNCEL 29.01.2020, 09:58 29.01.2020, 10:00
55
Donald Trump Kudüs hakkında skandal çıkışlarını sürdürdü! İsrail lehine şok paylaşım...

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter adresinden yaptığı açıklamada, ''Her zaman İsrail'in ve Yahudi halkının yanında olacağım'' derken, işgal haritasını paylaştı.

ÖNCE KUDÜS'ÜN İŞGALCİLERİN ANA VATANI OLDUĞUNU SAVUNDU

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, sözde barış planıyla ilgili Twitter'dan skandal bir paylaşımda bulundu. Son dakika paylaşımında, ''Ben her zaman İsrail Devleti ve Yahudi halkın yanında olacağım. Onların güvenlik ve emniyetlerini ve tarihi ana vatanlarında yaşama haklarını kuvvetle destekliyorum. Barış zamanı!'' ifadelerini kullanan Trump, sözde barış planı adı altında çizdikleri işgal haritasını da paylaştı.

NE OLMUŞTU?

NETANYAHU İLE ORTAK AÇIKLAMA VE SÖZDE BARIŞ PLANI!

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Dün son dakika haberi olarak ekranlara düşen gelişmeye göre toplantıda açıklamalarda bulunan Trump, "Her iki taraf da barışı istiyor ve İsrail barışı gerçekten çok istiyor. Gelecekte, Filistin devleti olacak bir toprak da yaratacağız ve burada terörizmi katı bir şekilde reddedecek olan bir Filistin devletinden bahsediyoruz. Burada Kudüs, bölünmeden İsrail'in başkenti olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım. Bu şekilde kalacak. Benim vizyonuma göre İsrail için çizdiğimiz bu sınırı ABD resmi olarak tanıyacak. İki devletli geçiş sürecinde ne olursa olsun İsrail devletinin güvenliği hiçbir şekilde tehlikeye düşmeyecek. Gece kulüplerine otobüslere yönelik saldırılar bir daha geri gelmeyecek. Ben İsrail için çok şey yaptım. ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdım. Golan Tepeleri'nin İsrail'e ait olduğunu tanıdım" dedi.

NETANYAHU'NUN AĞZI KULAKLARINA VARIYORDU!

Trump'ın hukuk dışı bu çıkışı İşgalci İsrail'in Başbakanı Netanyahu'yu oldukça mutlu etti. Netanyahu'nun bu mutluluğu fotoğraflara da yansıdı!

TEŞEKKÜR ETTİ

Trump'ın ardından kürsüye çıkan Başbakan Netanyahu, sözde barış planının açıklandığı toplantıya katılmalarından dolayı BAE, Bahreyn ve Umman'ın Büyükelçilerine teşekkür etti.

KUDÜS'Ü İSRAİL'E VEREREK BARIŞI GETİRECEKMİŞ!

İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmenin ABD için en önemli şeylerden birisi olduğunu belirten Trump, "Belki de en önemlisi, İran ile yapılan bu korkunç nükleer anlaşmadan ABD'nin çıkmasını sağladım. Dürüst olmak gerekirse belki de en önemlisi buydu. Filistinliler için de çok şey yapmam gerekiyor. Aksi halde adaletsiz olur. Filistinliler için de bağımsız bir ülkeye sahip olma şansı olacak. Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak. Yıllarca Filistin halkına verilen sözler tutulmadı ve bunu hayal kırıklığını yaşadıklarını biliyorum. Bunları bir kenara bırakmalılar. Bizim ortaya koyduğumuz plan onların topraklarını iki katına çıkacak. Başkentlerinde bir ABD büyükelçiliği kurulacak" diye konuştu.

FİLİSTİNLİLERİ PARAYLA MI SATIN ALACAK? 50 MİLYAR VAADİ...

Söz konusu plan kapsamında, Filistin halkının kendi ayakları üzerinde duracağını ve gelirinin ikiye, üçe katlayacağını iddia eden Trump, "İsrail, Ürdün Kralı ile birlikte çalışarak bölgedeki kutsal mabetlerin güvenliği sağlama konusunda iş birliği yapacaklar. 50 milyar dolarlık bir destekle birlikte yeni kurulacak Filistin devletinin ekonomisi tesis edilecek. Bir milyon Filistinli için iş imkanı sağlanacak. Filistin halkının geliri ikiye üçe katlanacak. Bizim vizyonumuz artık Filistinlilerin yardım ile yaşamalarını sağlayan döngüden onları kurtarmak. Kendi ayakları üzerinde durmalarını destekleyeceğiz. Hamas'ın, İslami Cihat örgütünün kötü faaliyetlerini yasaklayacak kanunlar olacak ve finansal olarak terörün hiçbir şekilde destek almamasını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

TRUMP'IN SÖZDE BARIŞ PLANI TOPLANTISINA BAE, BAHREYN VE UMMAN BÜYÜKELÇİLERİ KATILDI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırlanan sözde barış planını açıkladığı toplantıya Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman'ın ABD Büyükelçileri de katıldı.

Başkan Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile sözde barış planını açıklamak için Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenledi.

Filistin davasını ortadan kaldırmayı hedeflediği belirtilen sözde barış planının ilan edildiği toplantıya çok sayıda davetli katıldı.

Katılımcılar arasında en dikkat çeken isimler ise BAE'nin ABD Büyükelçisi Yusuf el Uteybe, Bahreyn'in ABD Büyükelçisi Abdullah bin Raşid Al Halife ve Umman'ın ABD Büyükelçisi Huneyne el-Mugıyriyye oldu.

TRUMP'IN SKANDAL PAYLAŞIMI!

Tüm bu gelişmelerin ardından Trump, kendisine ait Twitter adresinden yaptığı açıklamada, ''İsrail'in ve Yahudi halkının her zaman yanında olacağım'' derken paylaşımında legalleştirmeye çalıştığı işgal haritasını da paylaştı.

TÜRKİYE VE DÜNYANIN BİRÇOK NOKTASINDA TRUMP'A TEPKİ EYLEMLERİ

ABD Başkanı Trump'ın, sözde Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğine yönelik açıklaması, gece boyu Türkiye'nin çok sayıda yerinde protesto edildi. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu toplanan çok sayıda vatandaş ''Kudüs İslamındır'' yazılı pankart açarken, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan vatandaşlar da alınan kararı protesto etti. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump ve işgalci Başbakan Netanyahu aleyhinde sloganlar atıldı.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ: SÖZDE BARIŞ PLANI ÖLÜ DOĞMUŞTUR

Son dakika haberine göre; ABD Başkanı Trump'ın sözde barış planını açıklamasından sonra Türkiye'den çok sert açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Amerika'nın sözde barış planı ölü doğmuştur. Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gaspetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz." denildi.

Kaynak: SABAH
Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49