Dilipak: İş Bankası’ndaki hisseler Diyanet’e aktarılsın

Akit yazarı: Diyanet de bu parayı Diyanet Vakfı üzerinden vakıflara aktarabilir

GÜNCEL 13.02.2020, 11:38
Dilipak: İş Bankası’ndaki hisseler Diyanet’e aktarılsın

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerini tekrar gündeme getirmesinin ardından bazı yorumlar yaptı.

Dilipak, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda şunları yazdı:

Beni asıl ilgilendiren Hilafet fonundan aktarılan parti. Hindistan, Kafkaslar ve Mısır’dan gelen paralar var. Doğrudan Hilafet fonundan aktarılan paralar var. Bu paraların tümü Mustafa Kemalin üstünde değil. Bazıları diğer şahısların üstünde (!?). O hisselerin de alınıp Diyanet’e aktarılması gerekir. Diyanet de bu parayı Diyanet Vakfı üzerinden vakıflara aktarabilir. Yani para Mustafa Kemal’in hisselerinden ibaret değil.

Dilipak, şöyle devam etti:

Bu güne kadar hak sahiplerine ödenmeyen bedellerin hak sahiplerine aktarılması gerek. Yani İş bankasındaki CHP kontrolündeki paraların da geçmişe dönük hak sahiplerine aktarılması gerekir.

İş Bankası’nda CHP’nin hisselerinin sadece yüzde 28 olmadığını öne süren Dilipak, şöyle devam etti:

Bu Hilafet fonuyla ilgili. Hazinenin payı daha büyük. Ayrıca bir de özel hak sahipleri var. İş Bankasının sermayesi 4 grupta toplanır. İş Bankası konusu borsa açısından sorun oluşturmaz. Sermaye yapısının yeniden düzenlenmesi söz konusu. Hisse paylarının Hazine, Diyanet ve hak sahiplerine teslimi, kimi niye ilgilendirir ki…

“CHP İş Bankası yükünden kurtarılırsa, bu CHP'yi normalleştirir” diyen yazar görüşlerini şöyle ifade etti:

CHP bu hali ile normal bir parti değil. Bankası olan bir parti. İş Bankası yükü CHP'nin sırtından alınırsa, CHP’yi ele geçirme mücadelesi de hızını kaybeder.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği AK Parti’nin son Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devri gündeme gelmişti.

AK Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, devire ilişkin hazırladığı taslak konusunda sunum yapmıştı. Erdoğan, hisse devri yöntemine ilişkin farklı görüşlerin dillendirildiği toplantıda, Canikli’ye, “Tekrar çalışın ve bir an önce getirin” talimatını vermişti.

İş Bankası hakkında

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan İş Bankası 1924 yılında Atatürk’ün talimatıyla kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybetmeden iki ay önce, 5 Eylül 1938’de kendi el yazısıyla hazırladığı vasiyetnamede sahip olduğu hisse senetlerinin mülkiyeti ve yönetimini CHP’ye bıraktığını söylüyor. Atatürk yine vasiyetinde hisselere ilişkin kâr payının ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmasını istiyor. Buna göre CHP, İş Bankası’nda Atatürk’e ait hisselerin yüzde 28.09’unun mülkiyet ve yönetim hakkına sahip.

Geçmişte ne olmuştu?

1953'te Demokrat Parti iktidarı da İş Bankası hisselerini "kamulaştırdı." Adnan Menderes hükümeti döneminde çıkarılan yasayla CHP'nin mallarına el konulurken, İş Bankası hisseleri de Hazine'ye devredildi. Yasa 10 yıl sonra, 1963'te Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi, hisseler CHP'ye geri döndü.

Hisseler ikinci kez ise 12 Eylül 1980'deki askeri darbe sonrası Hazine'ye geçti. Darbenin ardından tüm siyasi partiler gibi CHP de kapatıldı. Partinin tüm malvarlıkları gibi, İş Bankası hisseleri de Hazine'ye devredildi. Sivil siyasete dönülmesinin ardından CHP'nin de yeniden açılmasıyla, AYM'ye yapılan başvuru doğrultusunda hisseler CHP'ye iade edildi.

Independent Türkçe

Yorumlar (9)
Onuncuköy 1 yıl önce
Öğretmenlere en ağır hakaretleri etmiş bu sözde yazarı sitede görmek istemiyorum.
Kazim KILIC 1 yıl önce
Bence çok dogru ! Nasılsa Diyanet İşleri Başkanlığı ( TOKİ ) de FAİZ CAİZDİR dedi.
Osman 1 yıl önce
Daha çok çocuk taciz etsinler diye mi?
Öğretmen 1 yıl önce
Yemeye doyamazdınız bu yazar müsveddesi eskiden çıkardı şeriat istiyorum şimdi niye sus pus oldu
Yorumcu vatandas 1 yıl önce
Hortumlanmayan bi işbankası kaldı.onu da yiyin bitirin.sonra da birbirinizi yiyin
N. S 1 yıl önce
Doğru bir teklif. En yiyici kurum orası.
BAYRAKTAR 1 yıl önce
AYM YENİDEN İADE EDERSE NE OLUR. MİLLETİN PARASIYLA BAĞIŞLARLA KURULAN BANKA SAHİ KİMİNDİR. SAHİBİ KİMDİR. BİLEN VARMI
Batu 1 yıl önce
Bu dini elinde oyuncak edip kendi çıkarları için elinde oyuncak edenleri Sllsh kahretsin.Banka nedir? Banka faizdir.
Camide haram deyip dışarda helal kılanlardanda Allah hesap sordun.
Evet el koy ve hazineye devret.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49