Bilim Kurulu Üyesi'nden korkutan uyarı: Üçüncü dalgayı bekliyoruz

Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, üçüncü dalganın beklendiğini ifade ederek, "Mesafeye ve sosyal izolasyona temizliğe dikkat edilmesi lazım. Yeni mutasyonla ilgili önümüzü göremiyoruz. Nasıl bir durumla karşılaşacağımızı öngörmek çok zor şu anda" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 11.01.2021, 10:50
Bilim Kurulu Üyesi'nden korkutan uyarı: Üçüncü dalgayı bekliyoruz

Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, katıldığı NTV yayınında önemli değerlendirmelerde bulundu. Hem tedbirler hem de İngiltere'de görülen ve yüzde 70 daha fazla yayılan mutant virüs ile ilgili soruları yanıtladı.

Alınan tedbirlerin işe yaradığının altını çizen Tevfik Özlü, "Tedbirlere devam edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Gerçekten alınan tedbirler işe yaradı. Salgında önemli ölçüde irtifa kaydedildi yani düşme kaydedildi. Vaka sayılarımızla hastane doluluk oranımızda azaldı. Bu aslında yaptığımı işin işe yaradığını tedbirlerin etkili olduğunu gösteriyor" dedi.

"Yeni 3. dalga bekleniyor''

İlk olarak İngiltere'de görülen ve yüzde 70 daha hızlı yayılan mutasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Özlü, "İngiltere bazlı olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yeni mutasyonlu virüsle birlikte vaka artışları ortaya çıkmaya başladı. Yani yeni 3. dalga bekleniyor. Bu bakımdan üçüncü dalgaya hazırlıklı olunması lazım. Bu bakımdan üçüncü dalga açısından mesafeye ve sosyal izolasyona temizliğe dikkat edilmesi lazım. Yeni mutasyonla ilgili önümüzü göremiyoruz. Zor durumla karşılaşacağımızı öngörmek çok zor şu anda. Takip ediyoruz, umarım bu kontrolsüz artışların dünyanın diğer ülkelerinde tekrarlanmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (7)
Carlo 1 hafta önce
Dünya küreselci sağlık örgütü ne bağlı terör grupları
Ali 1 hafta önce
Ne diyor bu alçı....Bir vızıltı geliyor ....O rahat değil o zaman ... Öğretmenler rahatsa ...
Ömer 1 hafta önce
Bizim memlekette karga ötesi hiç hoş karşılanmaz, bu adamın bilimden anladığı da yok, işi gücü felaket tellallığı yapmak, nasıl olsa para cepte, madem bir şey biliyorsun yeni bir ilaç bul da milletin karşısına çık, senin dediklerini biz zaten söylüyoruz,
Biray 1 hafta önce
Salgında genelde bir ay geriden gidiyoruz. Tedbirlerde ona göre olmalı.
Eren 7 gün önce
Dünya sağlık örgütünün uydurduğu yalanlarla okulları kapattınız
Kral 7 gün önce
Ya hocam Allah aşkına bir günde güzel haber verin. Darlandik bunaldık. 1.dalga gitti 2, şimdide 2 yetmez 3.dalga diyorsunuz. Rabbim.biran önce ülkemize milletimize selametli versin. Biraz da iyi haberler duyalim
Dalga dalga düşünceler! 7 gün önce
Üçüncü dalga diyorsunuz ve kısıtlamalar kademeli azaltılacak diyor hükümet ! Bu bir çelişki değil mi?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49