Anksiyete bozukluğu nedir? Anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir?

Son dönemlerde dikkat çeken hastalıklardan anksiyete bozuklukları, kaygı ve korku duyguları ile karakterize bir grup zihinsel bozukluktur. Anksiyete, kaygı üzerinden gelecekteki olaylar hakkında bir endişe ve korku güncel olaylara bir tepkidir. Anksiyete bozukluklarının nedeni genetik ve çevresel faktörlerin birleşimidir.

GÜNCEL 14.01.2021, 18:30
Anksiyete bozukluğu nedir? Anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir?

Anksiyete bozuklukları sıklıkla diğer akıl hastalıkları, özellikle majör depresif bozukluk , kişilik bozukluğu ve madde kullanım bozukluğu ile ortaya çıkar. Tanısı konulan semptomların tipik olarak en az 6 ay boyunca mevcut olması, durum için beklenenden daha fazla olması ve işleyişin azaltılması gerekir. 

Tedavi olmaksızın, anksiyete bozuklukları kalmaya eğilimlidir. Tedavi yaşam tarzı değişiklikleri, danışmanlık ve ilaçları içerebilir. Danışmanlık tipik olarak bir tür bilişsel davranışçı terapi ile yapılır. Belirli bir yılda insanların yaklaşık % 12'si anksiyete bozukluğundan etkilenir ve yaşamlarının bir noktasında % 5 ile % 30 arasında bir oranda etkilenir. Erkeklerde kadınlarda iki kat daha sık görülürler ve genellikle 25 yaşından önce başlarlar. 

Sık görülen, uzmanlar tarafından genel kabul gören anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir:

Aşırı Endişe

Heyecanlı hissetme

Huzursuzluk

Yorgunluk

Konsantre 'adapte' sorunu

Aşırı sinirlilik

Gergin kaslar

Uyku bozuklukları

Panik ataklar

Sosyal kaygı bozukluğu

Mantıksız korkular

Tedavisi

Öncelikle doktor kontrol altında ilaç tedavisi, bu hastalığa yakalananlar için en önemli tedavi biçimidir. Doktorunuzla görüşmeden farklı tedavi yöntemleri, hastalığın bazı fonksiyonlarını farkında olmadan tetikleyebilir.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49