Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

İHD, Ramazan ayının ilk hutbesinde Ali Erbaş'a eşcinsellere nefret söyleminde bulunduğu gerekçesiyle dava açarken, Ankara ve İzmir baroları da Erbaş'ı kınadı.

GÜNCEL 27.04.2020, 02:02
Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara'daki Hacı Bayram Camisi'nde Ramazan'ın ilk cuma gününde cuma namazını kıldırmış ve hutbeyi de kendisi yapmıştı.

"İSLAM LUTİLİĞİ VE EŞCİNSELLİĞİ LANETLİYOR"

Erbaş, hutbesinde, "İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti.

"ZİNA YÜZÜNDEN İNSANLAR HİV VİRÜSÜNE MARUZ KALIYOR"

Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Ey insanlar! Canımıza, aklımıza, inancımıza, malımıza ve neslimize zarar veren şeylerden uzak duralım” ifadelerini kullanmıştı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Erbaş'ın hutbesi ile ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

"GÖREVİNDEN ALINMALIDIR"

İHD Ankara Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemek devletin görevidir. Açıkça suç işleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevini yapmaya çağırıyoruz" denildi.

ANKARA VE İZMİR BAROLARI ERBAŞ'I KINADI

İHD tarafından yapılan suç duyurusuna Ankara ve İzmir barolarından da destek geldi. İki baro da yaptıkları yazılı açıklamalarla Ali Erbaş'ı kınadı.

Yorumlar (13)
ali erbaş icin 1 yıl önce
Bu yazıları yazan kişi kesinlikle bellidir.Sayin Ali erbaş ilk defa İslami anlatıyor korkmadan ...Ama bunlar çıkmış ne diyorlar.Burasi musluman bir ülke ise dogrulari söylemek suç olmamalı.tv lerdeki sanatçı zenginlere bakın kimi kendinden 30 50 yaş küçük gencecik kızlar ile evlenirken sus puslar.Kadini böyle aşağılayan duruma giklari çıkmıyor.ondan sonra şudur budur .doğru her yerde ve herkese karşı soylenmeli.Sayin ali erbaş biz muslumanlarin dini lideridir.O bizi uyarıyor size ne oluyorki
AKİK 1 yıl önce
İstanbul sözleşmesini okudunuz mu ?Bu memleketin meclisinden paldır küldür geçen AB uyum yasalarından haberiniz var mı? İstanbul sözleşmesi ETCEP projesi kapsamında lise 11 ve 12 lere seminer ve sunumlar yapıldığını yani cinsiyet eşitliği safsatasının kavramının altında sunulduğundan haberiniz yok herhalde. Buna karşı senin dini lider denilen Ali bey ne söyledi duydun mu? Sen İstanbul sözleşmesinde ibnelere lbgt mi ne zıkkımsa onlara dernek kurma hakkı verildiğini biliyor musun? Bu ülkenin özüne tarihine dinine inançlarına örf ve adetlerine uygun yasalar ne zaman yaparsanız bu sapkınlıklar da buna sahip çıkan Ankara barosu da bu memlekette ötemeyecektir. Bunlara fırsat sunanları da sorgulamak lazım
Sadık 1 yıl önce
Diyanet İşleri Başkanımız doğru söylemiştir. Kur'andaki Allah'ın emir ve kanunlarına uygun açıklama yapmıştır. Kimilerinin hoşuna gitmese de, nefsine hoş gelmese de gerçek budur. Ne yani Diyanet İşleri Başkanı olarak sessiz mi kalsaydı. O zaman Allah sormaz mı O Makamda neden oturdun diye. Kaldı ki kimseye hakaret etmemiştir. Diyanet İşleri Başkanımızı destekliyorum.
KAYA 1 yıl önce
NE GÜNLERE KALDIK GÖREVİ GEREGİ DOĞRU SÖYLEDİĞİ İÇİN YAŞAM HAKKI V.S DİYE SUÇLAMADA BULUNULUYOR. KIYAMET ALAMETİ
Hak ve adalet 1 yıl önce
Islam ülkesinde, islamin kurallarını kınamak vaybe! Bu suç duyurusunda bulunanlar, bir de müslümanız diyecekler. Allah'ın kanunu Kur'andır. Bir insan müslüman ise uymak sorumluluğu var. Yaratıcıya kafa tutan cahiller, hiç mı virüsten ibret almadınız.
Mücahit 1 yıl önce
Siz istediğiniz sapıkça hayatı yaşarken özgürlük oluyor Sn Erbaş doğruları söyleyince zorunuza mı gidiyor.
bilirkişi 1 yıl önce
fikir hürriyeti, bulunduğu mevki bunu söylemesini gerektiriyor. suç duyurusu yapanlara biz de suç duyurusu yapalım.
Özgür 1 yıl önce
İçimizdeki bizden gibi görünen dönmelerin afişe olması için isabet olmuş Diyanet İşleri Başkanının açıklaması. Bunlar dine düşman...
nerede 1 yıl önce
birilerine göre eşcinseller çok önemli galiba
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49