2. dozdan sonra maske kullanımı bitecek mi?

Türkiye'de de 2. doz aşı vurulanlar maskelerini çıkarabilir mi? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, yanıtladı.

GÜNCEL 17.05.2021, 14:14
2. dozdan sonra maske kullanımı bitecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde salgınla mücadelede iki önemli gelişme yaşandı. Ülkede iki doz aşı olanların artık maske takmasına gerek olmadığı açıklandı. Ülkede yüz yüze eğitimi risksiz hale getirmek adına da önemli bir adım daha atıldı. 12-15 yaş aralığındaki çocuklar aşılanmaya başladı.

ALMANYA: 3. DOZ GEREKEBİLİR

Bir önemli haber de Almanya'dan geldi. Covid-19'a karşı geliştirilen aşıları inceleme ve onaylamaktan sorumlu Robert Koch Enstitüsü Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens, iki doz aşı yaptıranların gelecek yıl üçüncü doz aşı olmaları gerekebileceğini ifade etti. Virüsün kaybolmayacağını vurgulayan Thomas Mertens, "Muhtemelen bu dönemde yapılan aşılar sonuncular olmayacak" diyerek aşı üretiminin canlandırılmasının önemine vurgu yaptı.
 
Şimdilik aşılamanın tazelenmesinin ne zaman gerekli olacağı hakkında ellerinde kesin veriler bulunmadığını belirten Mertens, gelecek birkaç ay içinde aşılananlardaki korumanın ne kadar sürdüğüne dair gözlem yapılmasının mümkün olacağını ifade etti.

TÜRKİYE'DE 2. DOZDAN SONRA MASKE ÇIKAR MI?

Peki, Türkiye'de de 2. doz aşı vurulanlar maskelerini çıkarabilir mi? CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Nüfusun çoğunluğu aşılanabilirse 2. dozdan sonra maske çıkarmak mümkün olabilir. Ancak virüs bizimle devam ederse, gelecek yıl aşı 3. doz olarak tekrarlanabilir" dedi.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49