Kraliçe II. Elizabeth'in yaşamını yitirmesi sonrasında tahtın varisi Charles, bugün resmen kral oldu.

8 Eylül’de tahta 70 yıl boyunca oturan Kraliçe II. Elizabeth’in yaşamını yitirmesinden sonra bugün taht resmen Kral Charles’ın oldu…


 

Bugün tarihi bir tören ile Charles, kral unvanını aldı. Annesinin ölümünden sonra otomatik olarak “Kral” pozisyonuna gelen Charles’ın bu görevi bugün resmiyet kazandı.

AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi teklifi AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi teklifi


St. James’s Sarayı’ndaki Katılım Konseyi’ndeki seremoniye Kral III. Charles katılmadı… Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün resmen duyurulmasından sonra salonda bulunan kalabalık “Tanrı Kral’ı korusun” sloganları attı.


Törene İngiltere’nin eski başbakanları Tony Blair, Boris Johnson, David Cameron, Gordon Brown ve Theresa May gibi isimler katıldı.


Bu sloganı atanlar arasında birçok eski başbakan ve görevlinin olduğunu da BBC aktardı. Duyurunun ardından çiçeği burnunda Başbakan Liz Truss, Charles’ın eşi Konsort Kraliçe Camilla ve Galler Prensi William’ın da aralarında olduğu kişiler kararı imzaladı.

BBC’de yer alan haberde St. James’s Sarayı’nda yaklaşık 200 kıdemli hükümet yetkilisi ve kraliyet mensubunun yer aldığı belirtilirken Kral Charles’ın toplantıya daha sonra katılacağı da aktarıldı.