Fransa ve İspanya, Türkiye pasaportu taşıyan kişilere transit uçuşlarda vize uygulaması başlattı. Uygulamanın diğer Avrupa ülkelerinde de hayata geçmesi bekleniyor.

Fransa 3 Temmuz'da yayımladığı kararla birlikte Türkiye vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı. Karar öncesinde Türkiye paaportuna sahip kişiler, başka ülkelere olan seyahatlerini transit salonu terk etmedikleri ve bekleme süreleri 24 saati aşmadığı müddetçe Fransa üzerinden aktarmalı olarak, ek vize almadan gerçekleştirebiliyorlardı. 

Air France Havayolları, 4 Temmuz tarihinde Fransa’nın vize uygulama değişikliği hakkında bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu ifadeler yer aldı:

"03 Temmuz 2022 tarihi itibariyle, bir başka ülkeye varmak üzere bir Fransız havalimanının uluslararası bölgesini transit geçiş için kullanacak Türk vatandaşları, havaalanı transit vizesine (VTA – “visa de transit aéroportuaire”) tabi tutulacaktır. 

Aşağıda belirtilen kategoride bulunanlar, bu transit geçiş vizesinden muaf tutulacaktır: 

Bir Schengen bölge ülkesi tarafından verilmiş geçerli bir tek tip vize, uzun süreli bir ulusal seyahat vizesi veya bir oturum belgesi hamisi kişiler; 
Geri kabul hakkı garantisi veren, bir diğer AB veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesi, Andora, Kanada, Japonya, Monako Prensliği, San-Marino veya Birleşik Devletler (ABD) tarafından verilmiş geçerli bir seyahat belgesi hamisi kişiler; 
Bir diğer AB veya AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesi, Kanada, Japonya veya Birleşik Devletler (ABD) için verilmiş geçerli bir vize hamisi veya bu vizeyi kullanım sonrası geri dönen kişiler; 
Bir AB, AEA ülkesi veya İsviçre vatandaşı kişinin aile mensupları; 
Türk diplomatik veya hizmet pasaportu hamisi kişiler; 
Uçuş ekibi mensupları."
İSPANYA'DAN DA VİZE KISITLAMASI KARARI

İspanya tarafından bugün yayımlanan açıklama göre, İspanya'nın da Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulaması başlatacağı duyuruldu.

Türk Hava Yolları’nın bugün yayınladığı bültende, "4 Ağustos 2022 tarihinden itibaren İspanya'nın Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportlu yolculardan havalimanı transit vizesi (ATV) talep edeceği Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanlığı tarafından, meydan otoritesi aracılığıyla tarafımıza bildirildi" denildi.

TÜRKİYE'DEN BATIYA GEÇİŞLER ZORLAŞIYOR

Türkiye'den Batı'ya doğru göçün son yıllarda arttığı koşullarda, Fransa’nın başlattığı bu uygulamanın diğer Avrupa ülkelerine de yayılacağını öngörülüyor. AKP hükümeti Avrupa Birliği ile göç anlaşması imzalayarak Türkiye'yi Avrupa'nın göçmen duvarı haline getirirken, Türk vatandaşlarının Avrupa'ya uçuşları ise zorlaştırılmaya başlatıldı

'Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu'nu ikna etti' iddiası 'Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu'nu ikna etti' iddiası

Seyahat acenteleri ve havayollarından edinilen bilgilere göre, havalimanında pasaportunu yırtarak sığınma talep eden insan sayısının arttığı belirtiliyor.