Konuta talebin azalması ve sıfır araç sayısının artmasıyla, konut ve otomobil piyasasında alıcılar kral oldu. Artık fiyatları satıcı değil, alıcı belirliyor. Bir evin ortalama satış süresi 100 güne, bir aracın ortalama satış süresi 35 güne çıktı. Sabah Gazetesi'nden Merve Bilkay'ın haberine göre, fahiş fiyat uygulayarak enflasyon ortamından yararlanan fırsatçılar zor günler geçiriyor.

Talep Düşüşü ve Satış Süreleri

İnternet sitelerinde binlerce konut ve otomobil aylardır satılmayı bekliyor. Satışlar son 10 yılın en düşük seviyesinde. İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, "Yaklaşık 7-8 aydır alıcı piyasasındayız. Konut üretiminde ciddi bir artış olmasa da satışa çıkan konut sayısı çok yüksek, talep yok. Önceden satıcıların telefonu günde 10 kez çalıyordu, şimdi haftada 1 kez ya çalıyor ya çalmıyor. Alıcı kıymete bindi, pazarlık marjları çok artmaya başladı," dedi.

Fiyatlarda Düşüş Eğilimi

Fiyatların artış hızının yavaşladığını belirten Akdoğan, "Yüksek fiyattan piyasaya sunulan konutların fiyatları günden güne düşüyor," diye konuştu. Özellikle ikinci el satılık konutta fırsatlar olduğunun altını çizdi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise geçen sene bu tabloyu öngördüklerini, satılık konutlarda yüzde 30-35, kiralık konutlarda da yüzde 20-25 düşüş olacağını söylediklerini belirtti. Aşa, "Enflasyondan yararlanan çoktu. Mal sahipleri çok ketum davranıyordu. Özellikle faizlerin yükselmesi ve krediye ulaşılamaması bu noktaya getirdi," dedi.

İlan Süresi ve Pazarlık Gücü

Alıcıların pazarlık gücünün çok yüksek olduğunu vurgulayan Aşa, "Eskiden bir konutun ilanda kalma süresi 40-50 gündü. Şu anda ortalama 90-100 gün hatta daha da uzun. İlan değil, gerçekleşen fiyata bakılmalı. İlanlar üzerinden endeksler yapılıyor fakat bunlar piyasayı yansıtmıyor. Çünkü satıcı ilana 10 milyon TL yazdığı evi 6-7 milyona satıyor," ifadelerini kullandı. "İki sene önce İstanbul Beşiktaş'ta 4-4.5 milyon TL olan 2+1 ev şu anda 3-3.5 milyon TL'ye alıcı bulamıyor," diye ekledi.

Valilik duyurdu: O ilde suya girmek yasaklandı Valilik duyurdu: O ilde suya girmek yasaklandı

Otomobil Piyasasında Durum

Cardata Genel Müdürü Hüseyin Yalçın, otomobil piyasasında şu an müşterilerin kral olduğunu söyledi. Yalçın, "Geçtiğimiz seneye oranla ikinci el otomobil fiyatları yüzde 30 düştü. İkinci elde C segment, az km'deki bir araç geçtiğimiz yıllarda ortalama 15 günde satılırken şimdi en az 30-35 günde satılıyor," dedi. İkinci elde köpüğün eridiğini, talep yoğunluğunun şu anda sıfır araçlarda olduğunu belirten Yalçın, "Sıfır km araç pazarında satış kampanyalarıyla fiyat gerilemeyi sürdürür. 2023'te 1.2 milyon adet araç satılmıştı. İkinci elde de aylık bazda fiyatlar yüzde 2-3 düşer," diye ekledi.