Kredi talebil ile satın alınan otomobillerde kasko poliçelerini bankadan yaptırma zorunluluğu vatandaşın bütçesini zorladı. Bazı bankalar otomobil kredisi sundukları müşterilerinin kasko poliçelerini kendileri yapamk için türlü türlü şartlar oluşturuyor.

'KREDİ VERMEYİZ' TEHDİDİ

Müşteri başka bir yerden fiyat almak istediğinde ise 'kredi vermeyiz' ifadelerini kullanıyorlar. Dışarıdan 18 bin liraya uygulanabilecek olan kasko poliçesini 24 bin liradan yapıyorlar. Poliçenin yenileme sürecinde ise, müşteriye haber vermeden poliçeyi yeniden yaparak kredi kartı veya hesaptan çekim işlemini gerçekleştiriyorlar.

Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı! Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı!

BANKALAR DENETLENMELİ

Vatandaşlar yürütülen uygulamanın serbest piyasa şartlarına uymadığını söyleyerek, zorunlu kasko uygulaması gerçekleştiren bankaların denetlenmesini istiyor. Geçtiğimiz yıl bir bankadan otomobil kredisi alan Hüseyin Yörür, bankanın krediyi kullandırması için kasko poliçesini zorunlu tuttuğunu söyleyerek "O dönem 2023 model aracım için geçen yıl banka benden 19 bin lira kasko poliçe ücreti aldı. O dönemde farklı sigorta şirketlerinden daha uygun teklifler almıştım. Ancak banka poliçeyi mecbur tuttu ve yaptırdık. Yenileme dönemi geldiğinde kendi isteğimle farklı bir sigorta şirketinden yaptıracağımı kendilerine ilettim. Ama bunu kabul etmediler. 'Krediyi geri çağırırız' gibi bir tutum sergilediler. Bu kez de 22 bin lira ücret çıkardılar. Başka bir sigorta şirketi ise aracımın kasko poliçesi için 15 bin lira teklif verdi" şeklinde konuştu.

'BENDEN YAPTIRACAKSIN' ZORUNLULUĞU OLAMAZ

Konu hakkında tüketici derneklerinden gelen değerlendirmede "Sigorta poliçelerinde serbest piyasa kuralları geçerli olması nedeniyle, tüketiciler istedikleri acente ve şirketten kasko yaptırma özgürlüğüne sahiptir. Aksi durumlarda mahkemeye başvurma hakları vardır" denildi. Hukukçular ise "Bankalar kredi kullandırdığı aracın başına gelebilecek hasar durumlarında kendilerini garantiye almak adına kasko poliçesini zorunlu tutuyor. Bu yasal bir durum. Ancak 'benden yaptıracaksın' diye bir zorunlulukta bulunamazlar. Tüketici bunu kabul etmeyip, istediği ve uygun gördüğü acenteden poliçesini kestirip bankaya mail yoluyla ya da elden ulaştırabilir" dedi.